Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Brak koordynacji zasad przekraczania granic w strefie Schengen podczas pandemii jest przyczyną licznych problemów podróżnych i przewoźników

10 listopada 2020 r.
Udostępnij
Brak koordynacji zasad przekraczania granic w strefie Schengen podczas pandemii jest przyczyną licznych problemów podróżnych i przewoźników

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelacje w sprawie braku koordynacji zasad przy przekraczaniu granic w strefie Shengen podczas pandemii Covid-19.

Na wstępie polityk przybliżył problemy z jakimi muszą się mierzyć nie tylko podróżujący, ale także przewoźnicy w związku z nieskoordynowanymi i zmieniającymi się z dnia na dzień zasadami przekraczania granic w strefie Shengen. „Druga fala pandemii Covid-19 spowodowała, że podczas przekraczania granic wewnętrznych UE podróżujący napotykają na mnóstwo przeszkód, m.in. dowiadują się o wprowadzanych w ostatniej chwili restrykcjach takich jak konieczność przejścia kwarantanny czy wykonania testu. Chaos związany z częstą modyfikacją obowiązujących obostrzeń jest problemem także dla przewoźników, którzy są zmuszeni do nagłych zmian rozkładów połączeń. Ponadto, brak jednolitych przepisów powoduje wiele nielogicznych i absurdalnych obowiązków takich jak np. konieczność odbywania 2 kwarantann bezpośrednio po sobie czy brak możliwość podróży do danego kraju ze swojego państwa, chociaż można to zrobić z lotniska w państwie sąsiednim.”- czytamy w interpelacji.

W dalszej części dokumentu europoseł sugeruje, że skutecznym rozwiązaniem opisanych problemów mogłoby okazać się wprowadzenie jednolitych zasad podróżowania w całej strefie Shengen. “Czy Komisja nie uważa, że obecnie sytuacja pandemiczna jest względnie podobna we wszystkich państwach europejskich co pozwala na wprowadzenie uniwersalnych zasad przekraczania granic strefy Schengen?”- pyta Złotowski.

Polski polityk zastanawia się także czy Komisja Europejska zamierza zaangażować się w proces tworzenia systemu szybkiego testowania, który w znacznym stopniu usprawniłby przemieszczanie się. „W jaki sposób Komisja ma zamiar wesprzeć państwa członkowskie w budowie spójnego systemu szybkiego testowania na lotniskach i granicach, aby ograniczyć uciążliwość podróżowania wewnątrz strefy Schengen?”- docieka europoseł.

W ostatnim pytaniu Kosma Złotowski zwraca uwagę Komisji, że obowiązki przewoźników wprowadzone w Pakiecie Mobilności stoją w sprzeczności z aktualnymi zaleceniami o ograniczeniu przemieszczania się a co więcej mogą być przyczyną problemów w ciągłości dostaw niezbędnych towarów. „Czy Komisja zdaje sobie sprawę, że wymuszony w Pakiecie Mobilności powrót kierowców do swoich krajów skutkuje wykonywaniem zbędnych przejazdów w czasie gdy rekomendowane jest ograniczenie przemieszczania się i może stanowić istotną przeszkodę w płynnej realizacji dostaw kluczowych produktów tj. leków, sprzętu medycznego czy środków ochrony osobistej?”- zauwża Złotowski.