Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Debata o przyszłości funduszu „Łącząc Europę” po 2020 roku

28 maja 2018 r.
Udostępnij
Debata o przyszłości funduszu „Łącząc Europę” po 2020 roku

W pierwszym dniu majowej sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski debatował na przyszłością instrumentu Łącząc Europę po 2020 roku w kontekście projektowania Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021 - 2027. W imieniu Grupy EKR w dyskusji wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Instrument Łącząc Europę to fundusz, który dobrze służy integracji i modernizacji infrastruktury w Unii Europejskiej.” - podkreślił Złotowski

„Pytanie o jego przyszłość po 2020 roku to tak naprawdę pytanie o przyszłość sieci transeuropejskich i związanych z nimi projektów regionalnych. Kluczowy element tego przedsięwzięcia - europejskie korytarze transportowe - wciąż jest nieukończony.” - zauważył europoseł PiS.

Kosma Złotowski zauważył, że ważne jest nie tylko utrzymanie stabilnego finansowania dla już rozpoczętych projektów, ale również zwiększenie nakładów na inwestycje, między innymi w obszarze transportu śródlądowego. Zdaniem Złotowskiego środki pochodzące z CEF powinny również odgrywać szczególną rolę w realizowaniu nowych celów związanych z postępującą rewolucją technologiczną w transporcie.

„CEF to ważny element całej architektury finansowania inwestycji infrastrukturalnych, która może być poważnie zagrożona przez drastyczne cięcia w polityce spójności. Instrument Łącząc Europę nie może paść ofiarą tej samej polityki pozornych oszczędności.” - zaapelował europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Follow Kosma Złotowski