Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie przypominają o konsekwencjach paktu Ribbentrop-Mołotow

19 września 2019 r.
Udostępnij
Europosłowie przypominają o konsekwencjach paktu Ribbentrop-Mołotow

17 września 1939 r. wszedł w życie pakt Ribbentrop-Mołotow. Ten, formalnie pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim, w rzeczywistości był czwartym rozbiorem Polski i utorował drogę do wybuchu II wojny światowej z wszystkimi jej tragicznymi konsekwencjami. W 80 rocznicę podpisania paktu Parlament Europejski, podczas sesji plenarnej w Strasburgu, symbolicznie przeprowadził debatę oraz przyjął rezolucję. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrał m.in. europoseł PiS Kosma Złotowski.

Europoseł mówił o konsekwencjach paktu Ribbentrop-Mołotow: „To właśnie dzięki temu układowi Związek Radziecki zaatakował Polskę, która wcześniej została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy”

 Kosma Złotowski przypomniał, że ZSRR szerzył kłamstwa, jakoby chronił ludność białoruską i ukraińską, jednak prawda wyglądała zupełnie inaczej: „Ta ochrona polegała na milionowych wywózkach do obozów koncentracyjnych na Syberii. Polegała na terrorze” – stwierdził.

Polityk podkreślił, że chociaż nazizm i komunizm już nie istnieją, to dalej spotykamy się z podobnymi praktykami ze strony Rosji wobec jej sąsiadów. "Popatrzcie Państwo na Gruzję, popatrzcie państwo na Krym, popatrzcie Państwo na wschód Ukrainy. Tam dziś wciąż świszczą kule. Z tych wydarzeń musimy wyciągnąć wnioski na przyszłość" – zaapelował Złotowski.