Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: KE powinna przeciwdziałać stygmatyzowaniu firm transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej

17 maja 2017 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: KE powinna przeciwdziałać stygmatyzowaniu firm transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej

Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w Strasburgu debatował nad projektem rezolucji dotyczącej przyszłości sektora transportu drogowego w Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji europosłowie zwracali uwagę na szereg problemów i wyzwań stojących przed tym sektorem gospodarki w kontekście zbliżającej się publikacji przez Komisję Europejską tzw. pakietu drogowego. W dyskusji wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

W swoim wystąpieniu Kosma Złotowski zaznaczył, że dyskusja na temat przyszłości transportu drogowego w Unii Europejskiej nie powinna być ograniczona wyłącznie do kwestii socjalnych.

„W ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy wiele przypadków jednostronnego naruszania swobody świadczenia usług w tym sektorze przez niektóre państwa członkowskie. Warunkiem rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości tej branży powinno być zagwarantowanie swobody świadczenia usług transportowych i zniesienie wszystkich barier administracyjnych niezgodnych z unijnym prawem” - mówił Złotowski.

Europoseł PiS oraz członek Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego podkreślił, że nie ma w Unii Europejskiej różnicy zdań, jeśli chodzi o konieczność poprawy warunków pracy i poziomu bezpieczeństwa kierowców ciężarówek, jednak propozycja utworzenia kolejnej europejskiej agencji nie jest odpowiedzią na te potrzeby.

„Stygmatyzowanie firm transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej nie jest właściwym punktem wyjścia do budowy jednolitego rynku w obszarze usług transportowych. Polska jest zainteresowana współpracą z naszymi partnerami w Unii Europejskiej w celu zwalczania nadużyć w obszarze praw pracowników tego sektora, ale wyłącznie środkami niepowodującymi dyskryminacji” - mówił Złotowski.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości interwencja Komisji jest niezbędna, aby usunąć wszystkie bariery dla dalszego rozwoju tej branży. „Mam nadzieję, że pakiet legislacyjny dotyczący sektora transportu drogowego, który już wkrótce zostanie opublikowany przez Komisję Europejską nie będzie kolejnym problemem dla tej branży, ale będzie stanowił odpowiedź na stojące przed nią wyzwania” - zakończył swoje wystąpienie Kosma Złotowski.

Follow Kosma Złotowski