Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski na temat stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności

17 maja 2017 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski na temat stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności

Parlament Europejski obradujący w Strasburgu debatował nad dorocznym sprawozdaniem dotyczącym zasad pomocniczości i proporcjonalności. W dyskusji nad sprawozdaniem podsumowującym udział parlamentów narodowych w przygotowywaniu regulacji prawnych na poziomie europejskim wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

„Zasady subsydiarności i proporcjonalności skutecznie bronią Unię Europejską przed wszechwładzą administracji brukselskiej. Cieszy mnie deklaracja Pana Komisarza, że zrobi wszystko, aby te zasady były przestrzegane” - mówił europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Złotowski zwrócił uwagę na fakt, że pomimo deklaracji ze strony Komisji Europejskiej w praktyce głos parlamentów narodowych, zgłaszających swoje uwagi i zastrzeżenia do propozycji legislacyjnych przygotowywanych w Brukseli, jest często ignorowany. „Tak było między innymi z „żółtą kartką” zgłoszoną przez 11 państw członkowskich w sprawie zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników” - powiedział Kosma Złotowski.

Europoseł PiS przypomniał, że odpowiedź Komisji na wątpliwości, co do zgodności tej propozycji z zasadą subsydiarności była zdecydowanie zbyt powierzchowna i nieadekwatna do skali zastrzeżeń.

Kosma Złotowski podkreślił, że parlamenty narodowe powinny być ściślej włączone w proces legislacyjny na poziomie europejskim. „Dzięki temu prawo, które uchwalamy w Parlamencie Europejskim będzie lepsze, lepiej zrozumiałe dla obywateli, a proces implementacji przepisów do krajowych porządków prawnych będzie szybszy” - powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Follow Kosma Złotowski