Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski pyta KE o reakcję na wybór czynnego polityka CDU na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech

24 listopada 2018 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski pyta KE o reakcję na wybór czynnego polityka CDU na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie decyzji o wyborze czynnego polityka CDU - Stephana Harbartha, na sędziego i wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech. Pytanie dotyczy oceny tej decyzji przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa w kontekście zastrzeżeń formułowanych przez Komisję Europejską wobec reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zarzutów o upolitycznienie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

„Chciałbym wiedzieć czy Komisja Europejska wykaże się w tym wypadku taką samą nadgorliwością i zaangażowaniem jakie wykazuje w sprawie Polski. Oczywiście intencją tego pytania nie jest podważanie suwerennych decyzji Bundestagu w kwestii wyboru sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt nie ma wątpliwości, że ten wybór był legalny w świetle niemieckiego prawa. Chodzi raczej o obnażenie podwójnych standardów jakie stosuje wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Gdyby polski Sejm podjął taką decyzję i ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości został sędzią Trybunału Konstytucyjnego reakcja Brukseli byłaby natychmiastowa i stanowcza. To czy taki wybór byłby zgodny z polskim prawem czy nie byłoby bez znaczenia.” – wyjaśnia europoseł PiS.

Kosma Złotowski zaznacza, że Stephan Harbarth jest ważnym politykiem CDU i byłym wiceszefem frakcji tej partii w Bundestagu, a jego nominacja budziła zastrzeżenia także w Niemczech. Pojawiały się wątpliwości co do apolityczności tej kandydatury, choć nie było formalnych przeszkód aby niemiecki parlament podjął taką decyzję. Europoseł PiS pyta Komisję Europejską o ocenę tej sytuacji oraz o planowane działania mające na celu zbadanie wpływu tej decyzji niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Niemczech.

„Czy w związku z wyborem Stephana Harbartha na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego KE rozpocznie wobec Niemiec takie same działania wyjaśniające i prawne na forum UE, jakie podjęła wobec Polski w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości, a jeśli nie todlaczego Komisja Europejska nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków?” – czytamy w interpelacji.

Follow Kosma Złotowski