Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w sprawie drugiego pakietu dotyczącego mobliności

15 listopada 2017 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski w sprawie drugiego pakietu dotyczącego mobliności

W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski debatował nad temat przedstawionej przez Komisję Europejską 8 listopada drugiej części tzw. pakietu mobilności. KE zaprezentowała szereg projektów legislacyjnych, których celem jest promocja elektromobilności, dalsze ograniczenie norm emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze, a także przegląd dyrektyw w sprawie transportu kombinowanego oraz w sprawie pasażerskich usług autokarowych. Głos w dyskusji w imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zabrał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Europoseł PiS w swoim wystąpieniu zauważył, że zmiana nawyków konsumentów czy przekonanie producentów do postawienia na samochody elektryczne wymaga nie tylko czasu, ale również kompleksowego systemu zachęt, który sprawi, że pojazdy elektryczne nie będą tylko ciekawostką, ale świadomym i opłacalnym wyborem.

,,Mam wrażenie, że w tej propozycji cele zdefiniowano bardzo dobrze, ale już sam kalendarz ich realizacji nakreślony przez Komisję, szczególnie w zakresie przechodzenia z silników spalinowych na elektryczne, jest niezwykle ambitny i będzie stanowił problem w osiągnięciu realnych postępów w zakresie mobilności ekologicznej w najbliższym czasie” - mówił Złotowski.

Kosma Złotowski pozytywnie ocenił zapowiedź przeglądu dyrektywy w sprawie w sprawie transportu kombinowanego oraz dyrektywy w sprawie pasażerskich usług autokarowych. „Zastanawiam się jednak, czy w kontekście naszych doświadczeń z socjalną częścią pakietu mobilności obiektywne spojrzenie na te przepisy będzie możliwe” - podkreślił europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

,,Liczę na to, że tym razem za obietnicami otwierania rynku i ułatwień dla firm transportowych operujących transgranicznie, nie kryje się protekcjonizm i chęć dalszego dzielenia Europy na Wschód i Zachód” - powiedział Kosma Złotowski.

Follow Kosma Złotowski