Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski na temat szczytu Partnerstwa Wschodniego

14 listopada 2017 r.
Udostępnij
Parlament Europejski na temat szczytu Partnerstwa Wschodniego

W drugim dniu listopadowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad priorytetami zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. W dyskusji wzięli udział europosłowie Prawa i Sprawiedliwości: Anna Fotyga i Kosma Złotowski.

Anna Fotyga przypomniała, że projekt Partnerstwa Wschodniego rozwija się w cieniu agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych partnerów na wschodzie Europy. „Wojna na Ukrainie, włączając w to aneksję Krymu, borderyzacja w Gruzji, destabilizacja Mołdowy - to sprawy, które w najwyższym stopniu niepokoją wspólnotę międzynarodową” - zaznaczyła przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE.

Anna Fotyga, nie kwestionując otwartego i inkluzyjnego charakteru Partnerstwa Wschodniego, uważa, iż musi temu jednak towarzyszyć gwarancja, że państwa agresywne, łamiące prawo międzynarodowe, takie jak Federacja Rosyjska, pozostaną poza tym projektem.

„Musimy to zagwarantować poprzez precyzyjne sformułowania przyjęte w konkluzjach zbliżającego się szczytu” - powiedziała Anna Fotyga.                

Kosma Złotowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że Partnerstwo Wschodnie to bardzo ważny projekt polityczny, który jest kluczowy dla przyszłości najbliższego sąsiedztwa Europy. „Bardzo wiele udało nam się osiągnąć do tej pory, szczególnie w relacjach z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Reformy wdrażane przez rządy tych państw muszą być kontynuowane przy konsekwentnym wsparciu instytucji europejskich i państw członkowskich. Cieszą również konkretne osiągnięcia w wymagających relacjach z Armenią i Azerbejdżanem” - podsumował europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Złotowski wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego przyniesie konkretne postępy w najważniejszych obszarach oraz zapewni gwarancje długoterminowego wsparcia finansowego najważniejszych projektów. „Realizm w polityce wschodniej UE jest ważniejszy niż wielkie, ale niemożliwe do zrealizowania w krótkiej perspektywie ambicje” - powiedział europoseł PiS.

Zdaniem Kosmy Złotowskiego Unia Europejska i państwa członkowskie powinny skupić wysiłki na wybranych obszarach, aby w krótkiej perspektywie osiągnąć wymierne efekty. „Inwestycje w infrastrukturę, budowanie profesjonalnej administracji publicznej czy wspólna walka z dezinformacją i rosyjską propagandą to obecnie najważniejsze obszary współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, w których UE musi być szczególnie aktywna” - zakończył Złotowski.

Follow Kosma Złotowski