Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski odesłał sprawozdania wchodzące w skład pakietu mobilności do ponownych prac w Komisji Transportu

4 lipca 2018 r.
Udostępnij
Parlament Europejski odesłał sprawozdania wchodzące w skład pakietu mobilności do ponownych prac w Komisji Transportu

W trakcie dzisiejszego głosowania na sesji plenarnej PE podjął decyzję o odrzuceniu wszystkich trzech sprawozdań wchodzących w skład części rynkowej i socjalnej tzw. pakietu mobilności. Jednocześnie sprawozdania dotyczące zasad delegowania w transporcie drogowym, czasu pracy i zasad odbierania odpoczynku przez kierowców oraz kabotażu zostały skierowane do ponownych prac w Komisji TRAN.

Ta decyzja oznacza przede wszystkim odrzucenie bardzo dobrych propozycji wypracowanych w Komisji Transportu i przyjętych w głosowaniu 4 czerwca. Obejmowały one między innymi - korzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców - wyłączenie transportu międzynarodowego spod dyrektywy 96/71 oraz znacząco ograniczały obciążenia administracyjne nakładane na firmy transportowe w związku z prowadzeniem działalności międzynarodowej.

Wynik głosowania w PE o niczym jeszcze nie przesądza, choć zdecydowanie odsuwa w czasie moment przyjęcia zmian dyrektywie 2006/22/WE, które będą decydujące dla sposobu w jakim dyrektywa o delegowaniu pracowników będzie stosowana do sektora transportu drogowego. To z pewnością nie koniec walki o korzystne dla Polski przepisy regulujące kształt sektora transportu drogowego w Unii Europejskiej.

Potrzebne są dalsze rozmowy i kolejna już próba wypracowania kompromisu, który zdobędzie wymaganą większość. Tym razem zabrakło naprawdę niewiele aby transport międzynarodowy został z delegowania wyłączony. Dalsze decyzje na temat kalendarza prac oraz ewentualnych zmian sprawozdawców będą podejmowane we wrześniu.

Follow Kosma Złotowski