Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski przyjął raport Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego po Brexicie

13 marca 2019 r.
Udostępnij
Parlament Europejski przyjął raport Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego po Brexicie

W trakcie glosowań na sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął raport autorstwa Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego w odniesieniu do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Przyjęte rozporządzenie zapewnia ciągłość uznawania certyfikatów niektórych wyrobów lotniczych, części, wyposażenia samolotów i przedsiębiorstw z branży lotniczej, które mógłby utracić ważność w momencie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE bez kompleksowej umowy. Za przyjęciem raportu europosła Prawa Sprawiedliwości głosowało 658 eurodeputowanych, 8 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Przyjęte rozrządzenie zakłada, że wydane certyfikaty, które mogłyby stracić ważność w momencie „twardego” Brexitu będą uznawane przez 9 miesięcy, a więc do końca tego roku. W przypadku gdyby istniała taka potrzeba termin ten może zostać dodatkowo wydłużony przez Komisję Europejską.

„Bardzo się cieszę, że ta decyzja zapadła tak dużą większością głosów. Brexit to ogromne wyzwanie, a brak umowy zagraża także regularnej komunikacji lotniczej między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. To rozporządzenie gwarantuje, że przynajmniej do końca roku nic nie powinno się zmienić, a wszystkie loty będą się odbywać zgodnie z najwyższymi normami bezpieczeństwa. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba te tymczasowe środki będą mogły obowiązywać dłużej, a certyfikaty bezpieczeństwa brytyjskich samolotów i przedsiębiorstw lotniczych będą dalej uznawane w Unii Europejskiej.” - skomentował wynik głosowania Kosma Złotowski.

Galeria zdjęć

Follow Kosma Złotowski