Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prezentacja raportu na temat konsekwencji zmian w przepisach dotyczących sektora transportu drogowego

31 stycznia 2018 r.
Udostępnij
Prezentacja raportu na temat konsekwencji zmian w przepisach dotyczących sektora transportu drogowego

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się seminarium poświęcone konsekwencjom proponowanych przez Komisję Europejską zmian w regulacjach dotyczących sektora transportu drogowego. Wydarzenie zorganizował europoseł Kosma Złotowski, który z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów pilotuje prace nad propozycjami KE w zakresie tzw. pakietu mobilności.

W seminarium wzięli udział m.in. Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) w Polsce, prof. Wojciech Paprocki z Katedry Transportu SGH w Warszawie, prof. Zdzisław Kordel z Instytutu Transportu Samochodowego i Udo Sauerbrey z Railistics GmbH. Podczas seminarium zaprezentowano raport przygotowany na zlecenie ZMPD zawierający analizę i ocenę potencjalnych skutków wdrożenia tzw. pakietu mobilności.

Otwierając dyskusję Kosma Złotowski podkreślił, że tego typu opracowania naukowe i raporty odgrywają bardzo ważną rolę w prostowaniu krzywdzących stereotypów dotyczących polskiej branży transportowej, które powtarza się na Zachodzie Europy. „To bardzo ważny polski głos w trwającej dyskusji na temat pakietu mobilności. Głos szczególnie cenny, ponieważ źródłem tego opracowania są rzeczywiste dane, a nie fałszywe wyobrażenia o tym jak wyglądają realia pracy w polskich firmach transportowych. Tylko takimi konkretnymi argumentami możemy przekonać naszych partnerów w Europie, że zamykanie rynku i tworzenie nowych barier administracyjnych nie jest żadnym rozwiązaniem” – powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prof. Paprocki zwracał uwagę na liczne zagrożenia dla funkcjonowania firm transportowych z Polski w sytuacji gdy propozycja Komisji nie zostanie znacząco zmodyfikowana. „Jest to naruszenie podstawowej zasady funkcjonowania Unii Europejskiej określającej swobodę prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku, jeśli usługi przewozowe wykonywane na terenie innego kraju niż kraj, w którym jest zarejestrowany przewoźnik, zostaną poddane restrykcjom” - mówił prof. Paprocki. 

Współautor raportu wskazywał także na potencjalne ograniczenia dla swobody wykonywania obowiązków przez kierowców zawodowych, których praca polega na permanentnym przemieszczaniu się po terytorium różnych państw członkowskich. Prof. Paprocki wskazał na liczne bariery dla swobody świadczenia usług, które pojawią się, jeśli kierowcy w transporcie międzynarodowym mieliby być traktowani jako pracownicy delegowani oraz zwrócił również uwagę, że nowe przepisy  zaproponowane przez Komisję Europejską będą skutkowały dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi, zwiększeniem zużycia energii i znaczącym wzrostem kosztów wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych, czasem nawet o 60-80%.

„Komisja Europejska powinna zejść trochę na ziemię, popatrzeć, rozejrzeć się i dopiero myśleć o pewnych rozwiązaniach” - powiedział prof. Zdzisław Kordel, jeden ze współautorów raportu. Prof. Kordel zaznaczył, że nie ma na rynku skarg ze strony kierowców co do obecnie obowiązujących regulacji.

Autorzy raportu zgodnie podkreślili, że regulacje Komisji Europejskiej najboleśniej odczują małe i średnie przedsiębiorstwa, które w przypadku Polski stanowią większość przewoźników w transporcie drogowym.

Zdaniem Jana Buczka proponowane przez Komisję Europejską zapisy są absurdalne i niemożliwe do zrealizowania. „Sprawność polskich przewoźników i wysoka jakość usług stała się solą w oku dla wielu, którzy nie potrafią dostosować się do panujących w Unii Europejskiej warunków wykonywania usług” - powiedział prezes ZMPD.

Follow Kosma Złotowski