Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Problem eksportu europejskich odpadów do krajów trzecich w kontekście Zielonego Ładu

24 listopada 2020 r.
Udostępnij
Problem eksportu europejskich odpadów do krajów trzecich w kontekście Zielonego Ładu

Europoseł Kosma Złotowski, cytując wyniki badań irlandzkich uczelni wyższych, skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie eksportu europejskich odpadów do państw trzecich w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

„Blisko połowa plastikowych odpadów z Europy jest wywożona, głównie do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie infrastruktura recyclingowa jest na tyle uboga i przeciążona, że ostatecznie 31% plastiku nie jest poddawane recyklingowi a ¼ z tego trafia do oceanów.” - czytamy we wstępie pytania do KE.

Złotowski zwrócił uwagę także na problem jakim jest eksport starych samochodów niespełniających europejskich norm emisji spalin do biedniejszych krajów. „Z podobnym mechanizmem mamy do czynienia w kontekście starych samochodów, które w Europie powinny zostać zezłomowane z uwagi na zły stan techniczny i niespełnianie norm zanieczyszczeń. Okazuje się, że aż 80% z nich jeździ dalej, tyle że w państwach trzecich.”- opisuje europoseł i przewiduje, że skala problemu będzie rosła. „Wysokie cele w zakresie recyklingu odpadów oraz ambitne założenia Europejskiego Zielonego Ładu z pewnością spowodują nasilenie zjawiska eksportu śmieci poza UE."- zauważa Złotowski.

Polski polityk zwrócił się z prośbą o informację w jaki sposób Komisja Europejska przeciwdziała opisanym problemom. "Jakie działania podejmuje KE, aby ograniczyć eksport odpadów, w tym starych samochodów do krajów trzeciego świata?"- pyta europoseł.

Złotowski zauważa, że opisany proceder ma negatywny wpływ na sposób postrzegania Unii w państwach trzecich. „Czy KE nie obawia się, że nasilenie zjawiska eksportu europejskich odpadów do państw rozwijających się bardzo źle wpływa na wizerunek UE, która ma ambicje być wzorem do naśladowania w zakresie ekologii i recyklingu?”- docieka polityk.

Europoseł pyta również o sposoby pomocy państwom, do których wysyłane są śmieci z UE w celu ich recyclingu. „Jakie działania są podejmowane przez KE na forum międzynarodowym dla wsparcia państw rozwijających się w obszarze utylizacji odpadów i neutralizacji skutków eksportu europejskich śmieci, takich jak zanieczyszczenie oceanów plastikiem?”- czytamy w interpelacji.