Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Sprawozdanie z działalności poselskiej - 2017

22 grudnia 2017 r.
Udostępnij
Sprawozdanie z działalności poselskiej - 2017
Szanowni Państwo,
 
Rok 2017 nie był dla Polski łatwy na arenie europejskiej. Trwająca od 2015 roku kampania dezinformacyjna wciąż przybiera na sile, a Parlament Europejski stał się miejscem gdzie dyskusje o Polsce toczą się coraz częściej, choć coraz rzadziej mają one cokolwiek wspólnego z faktami. Najważniejszym zadaniem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego jest w tych okolicznościach troska o reputację naszej Ojczyzny. Chciałbym zdać Państwu relację z tego jak wywiązuję się z tego obowiązku i jak realizuję zobowiązania, które w 2014 złożyłem obejmując mandat posła do Parlamentu Europejskiego z województwa kujawsko-pomorskiego. Oczywiście dyskusje i debaty polityczne to tylko część mojej codziennej pracy i aktywności realizowanej na forum plenarnym PE, w Komisjach Transportu oraz Zatrudnienia i Spraw Społecznych oraz w naszym regionie. Mam nadzieję, że to krótkie podsumowanie mojej aktywności poselskiej w 2017 roku przybliży moją działalność, jako reprezentanta Kujaw i Pomorza w Brukseli, jak również sam Parlament Europejski, jako instytucję, która ma istotny wpływ na życie wszystkich Europejczyków.
 
Aktywność parlamentarna
 
W Parlamencie Europejskim, podobnie jak wszyscy europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, jestem członkiem trzeciej największej frakcji politycznej - Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W 2017 roku, jako przedstawiciel Grupy EKR, pracowałem nad 3 sprawozdaniami oraz 9 opiniami w Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Jako autor byłem odpowiedzialny za przygotowanie i negocjowanie tekstu opinii Komisji Transportu w sprawie łączności internetowej na rzecz wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i spójności sieci 5G. Jest to część ważnej strategii rozwoju infrastruktury sieciowej w Europie. Moja propozycja została przyjęta przez Komisję jednogłośnie. Do najważniejszych tematów, którymi zajmowałem się w mijającym roku należały takie zagadnienia jak ułatwienia dla transgranicznej dostawy paczek w Unii Europejskiej i obniżenie cen przesyłek wysyłanych za granicę, nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa samochodów osobowych oraz zmiany w zasadach przeprowadzania okresowych szkoleń dla kierowców zawodowych. Byłem także członkiem komisji śledczej ds. afery Volkswagena, która w swoim raporcie końcowym potwierdziła głośne przypadki łamania prawa i fałszowania wyników testów przez niemiecki koncern. W wyniku jej prac Parlament wezwał do uszczelnienia europejskiego systemu kontroli emisji spalin przez nowe samochody z silnikami diesla. Od października 2017 roku jestem z ramienia Grupy EKR odpowiedzialny za prace nad reformą przepisów regulujących kształt europejskiego rynku transportu drogowego. Jest to dalsza część walki, którą od ponad roku toczymy w obronie polskich pracowników delegowanych i swobody świadczenia usług na wspólnym rynku. Moim celem będzie przyjęcie takich przepisów, które nie będą pozwalały na dyskryminację polskich firm transportowych przy pomocy kosztownych wymogów administracyjnych i uciążliwych kontroli. Wspólny rynek to jedna z największych korzyści płynących z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ale nie może być krępowany przez absurdalne przepisy. Nie możemy się zgodzić na jego demontaż w obszarze transportu drogowego i właśnie taki cel stawiam sobie w pracach nad przedstawionym przez Komisję Europejską tzw. pakietem mobilności.
 
Konferencje i seminaria
 
Parlament Europejski to nie tylko miejsce gdzie współtworzy się prawo, ale także międzynarodowe forum wymiany opinii i miejsce gdzie skutecznie można promować Polskę. W 2017 roku miałem zaszczyt współorganizować w Brukseli dwie konferencje poświęcone wielkim polskim patriotom - Witoldowi Pileckiemu i Józefowi Piłsudskiemu. W wydarzeniach poświęconych tym niezwykle ważnym postaciom wzięli udział polscy i zagraniczni naukowcy, którzy przybliżyli międzynarodowej opinii publicznej bohaterstwo i dorobek Rotmistrza oraz Marszałka. W dyskusjach wzięli udział wybitni historycy i pedagodzy, w tym prof. Danuta-Jastrzębska Golonka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jako członek Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego angażuję się w proces kształtowania polityki wschodniej Unii Europejskiej. Wspólnie z Anną Fotygą zorganizowaliśmy seminarium, a także konferencję prasową, z udziałem tatarskich dysydentów, którzy opowiedzieli w Strasburgu o rosyjskiej okupacji Krymu. Miałem przyjemność gościć tych niezwykle odważnych mężczyzn także w swoim biurze w Bydgoszczy, gdzie za pośrednictwem lokalnych mediów opowiedzieli mieszkańcom naszego regionu o dramatycznej sytuacji Tatarów po bezprawnej rosyjskiej aneksji Krymu. Jestem współautorem dwóch rezolucji potępiających władze okupacyjne i wzywające do uwolnienia więźniów politycznych przetrzymywanych na Krymie i w Rosji. W efekcie międzynarodowej presji, także ze strony Parlamentu Europejskiego udało się wymusić na władzach rosyjskich uwolnienie aresztowanych liderów mniejszości tatarskiej.
 
Praca dla regionu
 
Oczywiście praca europosła to również obecność w naszym regionie i wspieranie ważnych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Jestem niezwykle dumny, że mimo wielu trudności udało mi się zaprosić do Brukseli Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Kujawia”, która pod batutą dr. Mirosława Kordowskiego uświetniła obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej, organizowane przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii. W trakcie trzydniowego pobytu członkowie orkiestry mieli możliwość zwiedzenia Brukseli oraz Parlamentu Europejskiego. Jestem przekonany, że ich wizyta oraz koncert podczas uroczystej mszy świętej dla belgijskiej Polonii były doskonałą formą promocji naszego województwa.Łącznie na moje zaproszenie Brukselę i Strasburg odwiedziło w tym roku ponad 100 osób. Byli wśród nich laureaci konkursów i zwycięzcy zawodów sportowych, którym patronowałem lub które współorganizowałem. Były to między innymi: konkurs wiedzy na temat finansów Unii Europejskiej organizowany na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, III edycja festiwalu historycznego „Tradycja i pamięć” czy kolejna edycja Biegu na Miedzyniu.
 
Miałem zaszczyt objąć swoim patronatem bardzo wiele ważnych regionalnych oraz lokalnych wydarzeń i inicjatyw. Ogromne nadzieję wiążę z międzynarodowym projektem „Polsko-litewskie ścieżki Marszałka Józefa Piłsudskiego w regionie kujawsko-pomorskim”, który w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nabiera szczególnego znaczenia. Dzięki moim staraniom we wrześniu tego roku w ramach tego projektu udało się zaprosić do Bydgoszczy grupę 15 młodych ludzi wraz z trojgiem opiekunów ze szkoły w Niemenczynie koło Wilna. Podczas 9 dniowej wizyty zwiedzili oni Bydgoszcz, Toruń, Żnin i Biskupin. Miałem także przyjemność wspólnie z innymi europarlamentarzystami z naszego województwa wspierać wyjątkową akcję „Mikołajkowa Paczka dla Polaków na Wileńszczyźnie”. Po raz kolejny miałem również okazję współorganizować i wspierać Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, który w tym roku po raz siódmy przypomniał mieszkańcom Torunia o tej niezwykle ważnej dla wojennych i powojennych losów Polski postaci.
 
Wyzwania na rok 2018
 
Zbliżający się rok z pewnością przyniesie wiele wyzwań, z których największym będzie batalia o kształt europejskiego rynku przewozów drogowych i o przyszłość blisko miliona miejsc pracy w Polsce, które są związane z tym sektorem. Stanowczo będę upominał się o polskie interesy w tej sprawie i ze wszystkich sił będę przekonywał naszych europejskich partnerów, że Polska jest ważną częścią wspólnego rynku. Budujemy szeroką koalicję państw, które podobnie jak my widzą we wspólnym rynku przyszłość Europy. Wierzę, że rok 2018 i niezwykle ważna dla Polski setna rocznica odzyskania niepodległości będzie doskonałą okazją do mówienia na forum Parlamentu Europejskiego o naszej historii i jej znaczeniu dla obecnego kształtu naszego kontynentu. Warto przypomnieć przy tej okazji Europie Zachodniej o długu jaki zaciągnął u Polaków w 1920 i 1939 roku. Oczywiście kolejny rok to kolejne edycje konkursów i wielu regionalnych wydarzeń patriotycznych czy sportowych, które osobiście, jak również poprzez moje lokalne biura, chciałbym zorganizować i wesprzeć.
 

Galeria zdjęć

Follow Kosma Złotowski