Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

W Parlamencie Europejskim o europejskiej strategii w dziedzinie lotnictwa

16 lutego 2017 r.
Udostępnij
W Parlamencie Europejskim o europejskiej strategii w dziedzinie lotnictwa

W trakcie ostatniego dnia posiedzenia plenarnego PE w Strasburgu europarlamentarzyści dyskutowali na temat przyszłości branży lotniczej w Europie. Raport w tej sprawie przygotowała Komisja Transportu i Turystyki. W dyskusji wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

W swoim wystąpieniu Kosma Złotowski zwracał uwagę na ogromny potencjał branży lotniczej w generowaniu wzrostu gospodarczego, miejsc pracy i kreowaniu innowacji. Podkreślił, że każda inicjatywa mająca na celu wzmocnienie tego potencjału zasługuje na wsparcie.

„Europejscy przewoźnicy, w tym polskie lotnicze linie, generują zyski i radzą sobie bardzo dobrze na rynku światowym. Należy im w każdy możliwy sposób pomagać w rozwoju, także poprzez negocjowanie korzystnych umów dwustronnych” - podkreślił Złotowski.

Europoseł PiS wspomniał w swoim wystąpieniu o problemie nierówności w dostępie do komunikacji lotniczej w Unii Europejskiej, który występuje między wieloma regionami i państwami członkowskimi. „Cieszę się, że właściwą uwagę poświęcono w tym sprawozdaniu kwestii dostępności transportu lotniczego. Przy obecnym poziomie mobilności możliwość skorzystania z przystępnych cenowo połączeń i portów lotniczych stosunkowo blisko miejsca zamieszkania jest niezwykle ważna. Można tą dostępność zapewnić tylko dzięki swobodnej konkurencji na rynku lotniczym, także z udziałem podmiotów spoza UE i linii nisko kosztowych, oraz odpowiedniemu poziomowi inwestycji w infrastrukturę” - mówił europoseł Grupy EKR.

Złotowski podkreślił, że bezpieczeństwo pasażerów powinno stanowić priorytet każdej inicjatywy na rzecz rozwoju branży lotniczej. Zwrócił jednak uwagę na nadużywanie tej kwestii w wielu dyskusjach bez podawania konkretnych dowodów. „Nie można się zgodzić na lekkomyślne wykorzystywanie argumentu, jakim jest bezpieczeństwo we wszystkich dyskusjach toczących się w branży lotniczej, także w sporach między pracodawcami a pracownikami” - powiedział Kosma Złotowski.

Follow Kosma Złotowski