Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Finał III edycji festiwalu historycznego "Tradycja i Pamięć"

31 sierpnia 2017 r.
Udostępnij
Finał III edycji festiwalu historycznego

W sobotę 20 maja w Walewicach odbył się finał trzeciej edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” organizowanego przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorza Schreibera oraz posła do Parlamentu Europejskiego Kosmę Złotowskiego.

Festiwal Historyczny „Tradycja i Pamięć” to konkurs dla uczniów gimnazjów i liceów zainteresowanych historią polski z wybranego okresu. Zadaniem uczestników jest przygotowanie eseju lub prezentacji historycznej dotyczący danej epoki. Autorzy najlepszych prac biorą udział w finale, który jest widowiskowym konkursem wiedzy na temat epoki.

Motywem przewodnim pierwszego Festiwalu były stosunki polsko-krzyżackie, w roku ubiegłym uczniowie zmagali się tematem wojen toczonych przez Rzeczypospolitą w XVII wieku. Tym razem w rezydencji Marii Walewskiej w Walewicach, tematem zmagań był okres napoleoński i stosunki polsko-francuskie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Tegoroczna edycja Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” została objęta patronatem kuratorów: łódzkiego, pana Grzegorza Wierzchowskiego, i kujawsko-pomorskiego, pana Marka Gralika. Swojego patronatu udzielił również ambasador Republiki Francuskiej w Polsce J.E. Pierre Lévy, którego w trakcie finału reprezentował pułkownik Roland Delawarde, francuski attache obrony w Warszawie.

Główne nagrody - wyjazd do Strasburga - wygrali reprezentanci Kujaw i Pomorza: Małgorzata Parzniewska z Liceum Ziemi Kujawskiej z Włocławka, oraz Konrad Sarnowski z gimnazjum z Chodcza.

Serdeczne gratulacje!

Follow Kosma Złotowski