Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

VII Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

13 maja 2017 r.
Udostępnij
VII Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego

13 maja ulicami Torunia przeszedł VII Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego. W maju w tym roku mija 70 lat od jego aresztowania.

Marsz poprzedziła Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny. Później zgromadzeni przeszli z Placu św. Katarzyny przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tam odbył się apel pamięci, a także inscenizacja i program artystyczny wykonany przez uczniów. W uroczystościach uczestniczyli europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy.

Rotmistrz Witold Pilecki był oficerem ZWZ-AK. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz. Po ucieczce z niemieckiego obozu zagłady walczył w Powstaniu Warszawskim.  W 1947 r. władze komunistyczne pojmały go i skazały go na śmierć. W maju 1948 roku został stracony.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski był jednym z organizatorów Marszu, pośród których znaleźli się również m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego, Miasto Toruń i Fundacja Polska Tożsamość.

Follow Kosma Złotowski