Z okazji corocznego święta i procesji pod wezwaniem św. Benedykta XVI członkowie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgromadzili się w Subiaco we Włoszech na drugiej edycji wydarzenia ECR „Zakorzenione zasady, silniejsza przyszłość – dziedzictwo św. Benedykta w wartościach europejskiego konserwatyzmu”. Spotkanie potwierdziło trwałe więzi i łączące wartości, które leżą u podstaw europejskiej tradycji konserwatywnej.
Wydarzenie, zgromadziło posłów do Parlamentu Europejskiego i wysokich rangą przedstawicieli rządu włoskiego. Celem spotkania była dyskusja na temat dziedzictwa św. Benedykta z Nursji, patrona Europy, oraz jego znaczenia dla dzisiejszych wyzwań politycznych i kulturowych przed którymi stoi Unia Europejska.
Podczas pierwszego dnia konferencji w historycznym Teatro Narzio, głos zabrali współprzewodniczący ECR Nicola Procaccini, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Antonella Sberna, włoski minister kultury Alessandro Giuli oraz włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida. W programie znalazło się również wystąpienie wybitnego polskiego filozofa i byłego współprzewodniczącego ECR, prof. Ryszarda Legutko na temat aktualnego stanu Unii Europejskiej oraz potrzeby wzmocnienia jej konserwatywnych korzeni.
W swoim wykładzie profesor Ryszard Legutko przeanalizował dziedzictwo średniowiecznej cywilizacji i ostrzegł przed utratą podstawowych zasad intelektualnych i moralnych Europy. Podkreślił koncepcję wzajemności jako specyficznie europejskie osiągnięcie – pojęcie wzajemnych zobowiązań i odpowiedzialności, które kiedyś kształtowały zarówno instytucje, jak i indywidualne zachowania.
Dziś, jak ostrzegł, tradycje te są zagrożone przez rosnącą dominację technokratów, manipulację językiem i despotyczne tendencje w UE. Pojęcia takie jak demokracja, pluralizm i otwarte społeczeństwo są coraz częściej redefiniowane przez elitę polityczną w Brukseli, która twierdzi, że działa w imię tych wartości, podczas gdy w praktyce zawęża przestrzeń wolności i sprzeciwu.
Legutko ostrzega, że jeśli ten trend nie zostanie odwrócony, Europa stanie w obliczu przyszłości, w której wolność zostanie zastąpiona kontrolą, a pamięć kulturowa – wypracowanym konsensusem.
Zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego konferencja w Subiaco była istotnym elementem dyskusji na temat wyzwań, przed którymi obecnie stoi Unia Europejska, która w swoich rozwojowych priorytetach wyraźnie zapomina o swoich konserwatywnych korzeniach i wartościach