Europosłowie pytają o reakcję Komisji na decyzję Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii

Europosłowie skierowali do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen interpelację w sprawie decyzji Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

Sygnatariusze zauważyli, że 26 kwietnia 2022 r. polscy i bułgarscy dostawcy gazu zostali powiadomieni przez Gazprom o wstrzymaniu dostaw gazu ziemnego do tych krajów z dniem 27 kwietnia 2022 r., pomimo wypełnienia zobowiązań wynikających z istniejących kontraktów długoterminowych i dokonania wszystkich wymaganych płatności zgodnie z umową. „Biorąc pod uwagę ten fakt, widać wyraźnie, że posunięcie Moskwy jest polityczną prowokacją, mającą na celu podzielenie Unii.” – czytamy w interpelacji.

Europosłowie podkreślili, że potrzebne są pilne działania, aby pokazać solidarność i jedność oraz zaangażowanie Unii Europejskiej na rzecz obywateli dotkniętych wspomnianą decyzją państw członkowskich.

Autorzy zastanawiają się czy Komisja Europejska dysponuje pakietem środków zaradczych oraz jaki jest stopień gotowości UE do wprowadzenia pełnego embargo na rosyjski gaz. Ponad to, pytają o możliwość uruchomienia unijnego mechanizmu solidarności, aby pokryć dla Polski i Bułgari różnicę między ceną Gazpromu a cenami gazu z alternatywnych źródeł.

Posłowie do PE chcą także wiedzieć kiedy Komisja rozpocznie spotkania na wysokim szczeblu w sprawie wspólnych zakupów gazu oraz czy KE zezwoli na ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Bułgarię do krajów spoza UE.