Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie potencjalnych skutków złagodzenia procedury azylowej przez Niemcy dla bezpieczeństwa UE.
Polski Polityk powołał się na przekazywane przez niemieckie media informacje o wytycznych jakie Federalny Urząd ds. Uchodźców i Migracji otrzymał od minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, które mają przyspieszyć procedury azylowe w Niemczech. „Sprowadzają się one do znacznego ograniczenia kontroli bezpieczeństwa osób ubiegających się o azyl. W przypadku przybyszów bez paszportu, urzędnicy mają już nie sprawdzać telefonów komórkowych, aby potwierdzić narodowość, mniej informacji na temat trasy migracji ma być uzyskiwanych za pośrednictwem systemu informacyjnego Schengen, a dane na temat wykształcenia i dialektu nie będą już gromadzone”. – czytamy w interpelacji.
Kosma Złotowski podkreślił, że UE boryka się z największym od 2015 roku kryzysem migracyjnym i zwrócił uwagę na brak konsekwencji niemieckiego rządu w sprawie polityki migracyjnej. „Wydawało się, że niemiecki rząd wyciągnął wnioski ze swoich błędów w zakresie polityki migracyjnej bo kanclerz Sholz zgodził się na zaostrzenie przepisów azylowych w UE, a Rząd Federalny przyjął ustawę ułatwiającą deportację”. – wymienia eurodeputowany. Jak zauważył polityk presja migracyjna w UE już dziś jest ogromna, a złagodzenie zasad przyznawania azylu w Niemczech będzie nieuchronnie czynnikiem zachęcającym do nielegalnej migracji do Europy.
Polityk PiS obawia się, że złagodzenie zasad przyznawania azylu w Niemczech może mieć negatywne skutki dla całej Unii. „Czy zdaniem Komisji odciążanie niemieckich urzędów kosztem bezpieczeństwa Europejczyków nie jest decyzją szkodliwą dla całej UE i czy KE zamierza interweniować w tej sprawie, aby zagwarantować, że proces przyznawania azylu w Niemczech nie będzie rodził negatywnych konwencji w obszarze bezpieczeństwa dla innych państw członkowskich?” – pyta europoseł.
Złotowski chce również wiedzieć czy decyzja niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych nie stoi w sprzeczności z deklarowanymi wysiłkami Unii Europejskiej na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji i lepszej weryfikacji osób przebywających nielegalnie do Europy.