Na posiedzeniu Komisji TRAN odbyła się dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii Europejskiej w której wziął udział m.in. europoseł Kosma Złotowski.
Polityk zauważył, że zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa jest jednym z największych wyzwań procesu transformacji cyfrowej i zwrócił uwagę, że im więcej usług przenosi się do Internetu tym więcej luk i problemów pojawia się w zakresie zabezpieczeń sieci czy bezpieczeństwa danych. „Z jednej strony dotyczy to firm czy instytucji publicznych, które są narażone na ataki hakerów, a z drugiej dotyka to konsumentów, których dane są wykradane w celu dokonania oszustwa.”- argumentował Złotowski.
Europoseł podkreślił znaczenie cyberbezpieczeństwa w transporcie i turystyce. „W tych sektorach znaczna część transakcji i zakupu usług już dzisiaj odbywa się online. Wiele z nich ma charakter transgraniczny, więc ścisła harmonizacja standardów w zakresie cyberbezpieczeństwa jest konieczna. ”- zauważył polityk PiS.
Zdaniem Złotowskiego odporność i zdolność do reagowania na zagrożenia cyfrowe są szczególnie ważne w kontekście autonomicznej mobilności i niezbędne, aby rozwiązania z tego zakresu mogły trafiać na rynek. „We wszystkich sektorach transportu chcemy inwestować ogromne środki w cyfryzację, automatyzację systemów zarządzania ruchem czy innowacje zwiększające bezpieczeństwo pojazdów.” – mówił eurodeputowany i zaznaczył, że w czasie inwestycji to bezpieczeństwo użytkowników powinno być priorytetem. „Efektywność działania w żadnym wypadku nie może, w przypadku infrastruktury krytycznej, odbywać się kosztem bezpieczeństwa pasażerów czy pracowników.” – podkreślił polityk.
Kończąc wypowiedź europoseł zauważył, że czynnik ludzki jest wciąż najczęstszą przyczyną wycieków danych czy luk w systemach zabezpieczeń, dlatego należy zwiększać świadomość społeczną zagrożeń cyfrowych oraz niwelować ten problem przez edukację i szkolenia, także w sektorach transportu i turystyki.