W ostatnim czasie UE wprowadziła obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na poziomie 2%, zgodnie z rozporządzeniem RefuelEU. Grozi to poważnymi konsekwencjami dla sektora transportu lotniczego i obywateli Europy. Według wiarygodnych źródeł, rozporządzenie to nieuchronnie zwiększy koszty linii lotniczych, skutkując wyższymi cenami biletów i nieproporcjonalnie wpływając na najbardziej wrażliwe grupy ludności i gospodarki regionalne.
Zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego po raz kolejny Komisja zdaje się nie brać pod uwagę społecznych i gospodarczych skutków swoich decyzji, narzucając środki, które obciążają obywateli i przedsiębiorstwa bez wyraźnych dowodów na obiecane korzyści dla środowiska. W czasach inflacji, rosnących kosztów życia i kryzysu energetycznego, nieodpowiedzialne wydaje się wprowadzanie nowych obowiązków, bez przeprowadzenia odpowiednich ocen wpływu i wdrożenia konkretnych środków zapobiegających ich negatywnym konsekwencjom.
W świetle tych obaw europoseł pyta, Komisję na jakiej podstawie nałożyła wymóg 2% SAF bez uprzedniego upewnienia się, że wynikający z niego wzrost kosztów nie zostanie w całości przeniesiony na obywateli i przedsiębiorstwa?
Ponadto europoseł PiS dopytuje jakie konkretne środki zamierza przyjąć, aby zapobiec dalszemu wzrostowi cen biletów lotniczych w wyniku tej decyzji, co byłoby niekorzystne dla milionów obywateli europejskich, w szczególności tych z regionów peryferyjnych i wyspiarskich, którzy już znajdują się w niekorzystnej sytuacji pod względem łączności?