Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Błędy i zaniechania Komisji Europejskiej w zakresie zamówień i dystrybucji szczepionek mogą doprowadzić do katastrofy zdrowotnej

10 lutego 2021 r.
Udostępnij
Błędy i zaniechania Komisji Europejskiej w zakresie zamówień i dystrybucji szczepionek mogą doprowadzić do katastrofy zdrowotnej

Dziś w Brukseli, podczas trwającej sesji Parlamentu Europejskiego, miała miejsce debata nad stanem realizacji strategii UE dotyczącej szczepionek przeciwko Covid-19 z udziałem przewodniczącej KE, Urszuli von der Leyen. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrał eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Polityk stwierdził, że Europa jest dzisiaj sparaliżowana strachem o zdrowie i wieloma ograniczeniami. Jak wskazał, szczepienia to jedyna szansa na powrót do normalności, odmrożenie gospodarki i wyjście z recesji. „Postawa koncernów farmaceutycznych, które nie wywiązują się z harmonogramów dostaw jest rozczarowująca, wiele państw członkowskich przygotowało plany szczepień ufając zapewnieniom Komisji, że wspólne zakupy, to najlepsze z możliwych rozwiązań” – mówił eurodeputowany i dodał, że dziś te plany muszą być zmieniane, a proces szczepienia odkładany.

Europoseł pytał szefową Komisji, czy zna prawdziwe powody notorycznych opóźnień dostaw. „Jakie konsekwencje Komisja ma zamiar wyciągnąć w stosunku do kontrahentów? Czy szczepionki, które miały trafić do obywateli UE są sprzedawane innym państwom za wyższą cenę?” – chce wiedzieć Złotowski. Polski polityk zastanawiał się także jakie zabezpieczenia na wypadek takiej sytuacji przewidują podpisane umowy. „Rzetelna odpowiedź na te pytania to ostatnia szansa dla Komisji, by odzyskać chociaż część zaufania obywateli i rządów utraconego od początku pandemii”  - podsumował Złotowski.