Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” a mobilność wojskowa i bezpieczeństwo Unii Europejskiej

6 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” a mobilność wojskowa i bezpieczeństwo Unii Europejskiej

Europosłowie PiS Kosma Złotowski i Anna Fotyga skierowali do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” i jego znaczenia dla bezpieczeństwa UE oraz wpływu na poprawę mobilności wojskowej.

Polscy eurodeputowani powołali się na opinię byłego dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Bena Hodgesa według, którego budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” poprawi jakość infrastruktury szybkiego reagowania na wschodniej flance NATO i w sposób istotny wpłynie na możliwości obronne Europy. „Duży, multimodalny węzeł transportowy w razie konieczności pozwoli na szybkie przerzucenie do Polski oddziałów sojuszniczych, a także ułatwi transport i przeładunek sprzętu wojskowego.” - czytamy w interpelacji.

Autorzy zauważyli, że realizacja tego projektu jest więc istotna nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii i wpisuje się w plany poprawy mobilności wojskowej, które stanowią jeden z priorytetów Kompasu Strategicznego UE.

Politycy chcą wiedzieć czy w związku z realnym zagrożeniem militarnym ze strony Rosji Komisja dostrzega ważną rolę jaką Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” odgrywać będzie w procesie wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa i rozbudowy infrastruktury podwójnego zastosowania w UE oraz jakie środki finansowe KE zamierza przeznaczyć na realizację tego projektu w ramach obecnych Wieloletnich Ram Finansowych.

Europosłowie pytają także czy w obliczu agresywnej polityki Rosji Komisja planuje przyspieszenie realizacji Planu działania na rzecz poprawy mobilności wojskowej w obrębie Unii Europejskiej i jaką rolę widzi w tym zakresie dla kluczowego projektu jakim jest CPK.