Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski ocenia sytuację w USA

20 stycznia 2021 r.
Udostępnij
Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski ocenia sytuację w USA

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, odbyła się debata na temat zaprzysiężenia nowego prezydenta USA i obecnej sytuacji politycznej w tym kraju. Udział w dyskusji wziął eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Polityk zauważył, że Europę i USA łączą trwałe więzi przyjaźni, a bezpieczeństwo UE gwarantuje przede wszystkim obecność amerykańskich wojsk. Jak stwierdził, naiwnością jest sądzić, że zmiana gospodarza Białego Domu zwolni państwa członkowskie UE z obowiązków wynikających z członkostwa w NATO, o których stanowczo przypominał prezydent Trump. „Presja na większe finansowe zaangażowanie państw europejskich w Sojuszu Północnoatlantyckim nie zniknie” - mówił.

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach, świat widział sceny, które nie powinny mieć miejsca w demokracji, jednak reakcja największych portali społecznościowych była jeszcze bardziej szokująca. „Źle by się stało, gdyby kończąca się kadencja 45 prezydenta USA kojarzona była w przyszłości wyłącznie ze szturmem na Kapitol, ale byłoby jeszcze gorzej, gdyby kadencja 46 prezydenta kojarzyć się miała z cenzurą Internetu i końcem wolności słowa” – powiedział. Kosma Złotowski przypomniał, że chcąc tego czy nie, Amerykanie wybrali nie tylko głowę państwa, ale także nieformalnego lidera wolnego świata. „Oby prezydent Biden podołał temu zadaniu. God bless America and Europe” – podsumował europoseł.