Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europoseł Kosma Złotowski dba o pamięć o historycznych zasługach Polski w obronie Europy przed bolszewikami

14 sierpnia 2020 r.
Udostępnij
Europoseł Kosma Złotowski dba o pamięć o historycznych zasługach Polski w obronie Europy przed bolszewikami

W poprzednich latach, dla uczczenia Cudu nad Wisłą, w Parlamencie Europejskim obywały się wydarzenia kulturalne i konferencje historyczne. W tym roku, dokładnie 100 lat od tamtych wydarzeń, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, europosłowie byli zmuszeni szukać alternatywnego sposobu upamiętnienia historycznego zwycięstwa. Owocem tych poszukiwań jest pomysł europosłów Anny Fotygi i Kosmy Złotowskiego wydania płyty, na której znajdują się m.in. utwory Karola Szymanowskiego, skomponowane dla uczczenia polskiej wiktorii nad bolszewikami.

Europoseł, Kosma Złotowski podkreślał, iż "zwycięstwo wojsk polskich w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 na 20 lat uchroniło Europę przed rządami bolszewików. To nasza ogromna, historyczna zasługa, o której Unia Europejska nie chce dzisiaj pamiętać, ponieważ coraz częściej sama odwołuje się wprost do dziedzictwa komunizmu. To właśnie dlatego mówienie o tej rocznicy i jej godne upamiętnienie w takich miejscach jak Bruksela jest tak ważne i potrzebne" - zakończył europoseł.

Płyta "Bitwa, w której Polska obroniła Europę. Polska muzyka klasyczna w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej" zawiera utwory polskich kompozytorów tworzących w okresie walki i odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Władysława Żeleńskiego. Wyjątkowym akcentem na płycie są "Trzy piosenki żołnierskie na głos i fortepian", skomponowane przez Karola Szymanowskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej: "Do dziewczyny" (mazurek), "O zwiedzionym żołnierzu" – do słów Kornela Makuszyńskiego, oraz "Wyszywała raz Hanka" – do słów Kazimierza Andrzeja Czyżowskiego. Są to kompozycje popularne, które miały podnosić żołnierzy na duchu i zagrzewać do walki.  Dzięki współpracy z Fundacją Art Forma do pracy przy projekcie udało się zaangażować wybitnych i uznanych na całym świecie polskich muzyków: Łukasza Długosza (flet), Agatę Kielar-Długosz (flet) oraz Andrzeja Jungiewicza (fortepian). Partie wokalne zostały wykonane przez wybitną śpiewaczkę operową Olgę Pasiecznik. Płyta " The Battle in which Poland Saved Europe.

Polish Classical Music on the Centennial Anniversary of the Battle of Warsaw 1920" zostanie rozdana wszystkim posłom do Parlamentu Europejskiego oraz akredytowanym w Brukseli dyplomatom.