Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie apelują o wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 r.

3 lutego 2023 r.
Udostępnij
Europosłowie apelują o wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 r.

83 posłów do Parlamentu Europejskiego skierowało do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela list wzywający europejskich przywódców do dołożenia wszelkich starań, aby MKOl wykluczył rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 r.

Europosłowie zwrócili uwagę, że decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, jest sprzeczna z unijnymi wartościami, które oparte są na pokoju i poszanowaniu prawa międzynarodowego. „Ta decyzja MKOl osłabia międzynarodowe uznanie i potępienie zbrodni wojennych oraz ludobójstwa jakiego dopuszcza się Rosja na Ukrainie.” -  uważają autorzy listu.

Eurodeputowani przypomnieli, że 23 listopada 2022 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. “Rezolucja ta podkreśla, że ​​Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie za pomocą „środków terroryzmu” i wzywa do zainicjowania „kompleksowej międzynarodowej izolacji Federacji Rosyjskiej, w tym w odniesieniu do członkostwa Rosji w organizacjach międzynarodowych.” - zauważyli sygnatariusze.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podkreślili także, że dyktatorzy i autorytarne reżimy wykorzystują sport jako narzędzie ekspansji ich wpływów. „Sponsorowany przez państwo rosyjskie program dopingowy jasno pokazuje, że dla Putina sport jest narzędziem politycznym.” - przekonują autorzy.

Eurodeputowani przypomnieli, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku rosyjscy sportowcy zdobyli 71 medali z czego ponad połowa trafiła do sportowców, których przeszłość związana jest z Centralnym Klubem Sportowym Wojsk Lądowych. “Z rąk tej samej armii niezliczona liczba niewinnych ukraińskich cywilów została zamordowana lub zgwałcona, a infrastruktura cywilna zniszczona z całkowitym lekceważeniem prawa międzynarodowego i humanitarnego.” -  czytamy w liście.

“Kraje europejskie mają moralny obowiązek opowiadania się za pokojem w Europie i nie mogą powstrzymać się od działania, gdy MKOl decyduje o dopuszczeniu sportowców z państw agresorów do udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2024.” - podkreślili eurodeputowani.