Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie chcą informacji nt. współpracy KE z prorosyjskim lobby "ekologów"

13 września 2022 r.
Udostępnij
Europosłowie chcą informacji nt. współpracy KE z prorosyjskim lobby

Niemal 30 europosłów, reprezentujących trzy ugrupowania polityczne PE, podpisało się pod interpelacją eurodeputowanego PiS Witolda Waszczykowskiego nt. domniemanego wpływu finansowanych przez Rosję organizacji ekologicznych na politykę energetyczną UE.

Posłowie do PE domagają się od Komisji Europejskiej wymienienia wszystkich lobbujących organizacji, które brały udział w tworzeniu Zielonego Ładu oraz pakietu Fit for 55. Europosłowie chcą ponadto wiedzieć, które z nich otrzymywały finansowanie z Rosji, rosyjskich firm energetycznych lub powiązanych z nimi podmiotów.

„Podobne zapytanie złożyłem pod koniec marca i przez 22 kolejnych tygodni nie otrzymałem z Komisji żadnej odpowiedzi, pomimo 3-tygodniowego terminu i moich interwencji w tej sprawie Dziwnym zbiegiem okoliczności, wymijająca odpowiedź przyszła na moje konto poselskie jeden dzień po rozesłaniu mojej interpelacji do moich kolegów i koleżanek z PE z prośbą o poparcie” - komentuje Witold Waszczykowski.

 „Sterowana przez Niemcy Komisja Europejska przynajmniej od czasów Schrodera konsekwentnie coraz bardziej uzależniała gospodarki krajów europejskich od rosyjskich surowców i jednocześnie osłabia nasz przemysł, narzucając absurdalne limity emisyjne. Pytanie na ile było w tym nieudolności i myślenia życzeniowego, a na ile było to wynikiem lobbingu sponsorowanych przez Moskwę lobbystów pod płaszczykiem aktywistów ekologicznych” - podsumowuje europoseł PiS.