Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie chcą ujednolicenia przepisów linii lotniczych dotyczącymi bagażu podręcznego      

4 października 2023 r.
Udostępnij
Europosłowie chcą ujednolicenia przepisów linii lotniczych dotyczącymi bagażu podręcznego      

W czasie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję przygotowaną przez Komisję Petycji wzywającą Komisję Europejską do ujednolicenia norm rozmiaru i cen bagażu podręcznego linii lotniczych. Jednym ze sprawozdawców cieni był eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Przyjęty tekst, podkreśla niedogodności i dyskomfort spowodowany niespójnymi przepisami dotyczącymi bagażu podręcznego linii lotniczych. W rezolucji stwierdzono, że należy dokonać przeglądu prawodawstwa UE dotyczącego praw pasażerów linii lotniczych, aby znaleźć rozwiązanie.

Różne przepisy tworzą ukryte opłaty i utrudniają porównywanie cen – uważają posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ponadto, gdy pasażerowie korzystają z usług różnych linii lotniczych lub muszą zmienić swoje plany, niespójne wymiary powodują zamieszanie. Eurodeputowani podkreślają, że dokonując przeglądu obecnego prawodawstwa UE dotyczącego usług lotniczych, Komisja powinna w pełni wdrożyć odpowiednie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który stwierdził, że linie lotnicze nie powinny pobierać dodatkowej opłaty za bagaż podręczny „pod warunkiem, że taki bagaż podręczny spełnia rozsądne wymagania pod względem wagi i wymiarów oraz jest zgodny z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa”. Posłowie do Parlamentu Europejskiego przekonują, że nowe przepisy powinny zająć się również innymi ukrytymi kosztami, na przykład opłatami związanymi z przydziałem miejsc.