Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie interweniują w sprawie nieprzestrzegania praw pasażerów przez linie lotnicze

12 lipca 2022 r.
Udostępnij
Europosłowie interweniują w sprawie nieprzestrzegania praw pasażerów przez linie lotnicze

Ponad podziałami, europosłowie z różnych grup politycznych skierowali do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie konieczności aktualizacji Unijnego Rozporządzenia w Sprawie Praw Pasażerów Linii Lotniczych oraz zwiększenia egzekwowalności zawartych w nim przepisów przez linie lotnicze.  

Eurodeputowani zauważyli, że ostatnie strajki, spowolnienia i braki kadrowe powodują chaos na europejskich lotniskach a linie lotnicze regularnie nie dostarczają jasnych instrukcji i nie zapewniają łatwego dostępu do roszczeń odszkodowawczych.

"Ponad to, podczas gdy konsumenci są zmuszeni czekać na zwrot pieniędzy przez kilka miesięcy nie mogą uzyskać informacji na temat ich bieżących roszczeń, ponieważ linie lotnicze nie podają numeru umożliwiającego śledzenie postępu w rozpatrywaniu  zgłoszonych wniosków." - zwrócili uwagę sygnotariusze i  podkreślili, że pasażerowie często są trzymani w nieświadomości, bo nie mają również możliwości skontaktowania się z przewoźnikiem ani przez e-mail, ani telefonicznie, aby poznać status swoich roszczeń dotyczących zwrotu kosztów z tytułu odwołanych lotów czy zagubionego lub uszkodzonego bagażu.

Jak zauważyli Europosłowie wszystkie powyższe praktyki wyraźnie pokazują, że Europejskie Rozporządzenie w Sprawie Praw Pasażerów Lotniczych nie jest właściwie wdrażane a w czasie trwającego sezonu urlopowego sytuacja będzie się jeszcze pogarszać.

W związku z powyższym Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą wiedzieć w jaki sposób Komisja zamierza zmusić linie lotnicze do przestrzegania przepisów UE, aby prawa pasażerów były respektowane.

Proszą także o informację czy Komisja planuje ulepszyć Unijne Rozporządzenie w Sprawie Praw Pasażerów Linii Lotniczych aktualizując je o nowe zasady takie jak np.: automatyczna kompensacja, zapewnienie pasażerom jasnych i łatwo dostępnych informacji czy możliwość śledzenia roszczeń na stronie internetowej linii lotniczych.