Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie PiS w dyskusji z kandydatem na unijnego komisarza ds. demokracji, wymiaru sprawiedliwości i praworządności  

6 listopada 2024 r.
Udostępnij
Europosłowie PiS w dyskusji z kandydatem na unijnego komisarza ds. demokracji, wymiaru sprawiedliwości i praworządności  

 

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się przesłuchanie Michaela McGratha, kandydata na unijnego komisarza ds. demokracji, wymiaru sprawiedliwości i praworządności. W dyskusji udział wziął europoseł PiS Kosma Złotowski 

Kosma Złotowski pytał irlandzkiego kandydata na komisarza, w jaki sposób planuje uwzględnić problemy jednolitego rynku UE w sprawozdaniu na temat praworządności. Szczególnie chciał wiedzieć, czy sprawozdanie obejmie kwestie deregulacji, usuwania barier administracyjnych i cyfryzacji.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że rozwój sztucznej inteligencji znacznie przyspieszył i może ona przynieść wiele korzyści dla wymiaru sprawiedliwości, ale także generuje zagrożenia. W związku z tym pytał, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać praworządność i sądownictwo oraz czy Michael McGrath planuje sformułować regulacje prawne w tym zakresie.

Polski polityk chciał wiedzieć także, czy po przyjęciu aktu ws. sztucznej inteligencji (AI Act) i dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe (PLD) kandydat na komisarza widzi potrzebę kontynuowania prac nad dyrektywą w sprawie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję.

 Michael McGrath odnosząc się do pytania Kosmy Złotowskiego zaznaczył, że sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w cyfryzacji agendy wymiaru sprawiedliwości i widzi tu wiele szans. Za przykład podał zgłaszanie roszczeń, aby usprawnić procedowanie.

Irlandzki polityk stwierdził, że przy występowaniu barier administracyjnych na jednolitym rynku trzeba sprawdzić, czy w UE stosuje się takie same warunki w przypadku firm, które mają kontakty z innymi państwami. „Firmy prowadzące handel transgraniczny muszą mieć pewność, że odpowiednie umowy będą egzekwowane, a trybunały będą obiektywne, a nie upolitycznione” - komentował McGrath. Wskazał także na konieczność odpowiednich gwarancji i zabezpieczeń, które zapewniają funkcjonowanie jednolitego rynku. „Będę taką perspektywę stosował, i oczywiście będziemy rozwijać te tematy przy okazji następnego sprawozdania nt. praworządności” - zakończył.