Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Holenderski rząd wykorzystuje dane użytkowników Twittera bez ich zgody

19 października 2022 r.
Udostępnij
Holenderski rząd wykorzystuje dane użytkowników Twittera bez ich zgody

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie wykorzystywania przez holenderski rząd danych użytkowników Twittera bez ich zgody.

Polski polityk powołał się na doniesienia holenderskiego dziennika Trouw, który ujawnił, że władze Holandii analizują i przechowują na dużą skalę posty udostępniane na Twitterze, aby monitorować reakcje społeczeństwa na prowadzoną przez nich politykę. „Użytkownicy nie są pytani o zgodę ani nawet informowani o zamiarze przetwarzania ich danych.” - podkreślił Europoseł.

Złotowski podał przykład Biura Planowania Społecznego i Kulturalnego (SCP), które według gazety zebrało tysiące tweetów na temat zmian klimatycznych i tożsamości narodowej na potrzeby swoich badań. „Z rejestru przetwarzania wynika, że informacje takie jak przekonania religijne, pochodzenie etniczne, zachowania seksualne lub poglądy polityczne również są gromadzone.” - czytamy w interpelacji.

W związku z powyższym Europoseł chce wiedzieć czy takie działania nie łamią przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Złotowski zasugerował również, że powyższy sposób badania opini publicznej może być sprzeczny z zasadami demokracji. “Czy zdaniem KE opisana praktyka rządu holenderskiego nie wpływa na demokratyczny proces wyborczy dając przewagę obecnemu rządowi, który dzięki analizie krytycznych twittów jest w stanie skuteczniej przekonać do siebie wyborców?” - pyta polityk PiS.

Eurodeputowany chce także wiedzieć czy Komisja Europejska monitoruje przypadki wykorzystywania danych z mediów społecznościowych przez organy rządowe w UE, a jeśli tak czy jest to powszechna praktyka.