Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski pyta o polityczne naciski Donalda Tuska na wstrzymanie akceptacji polskiego KPO

15 października 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski pyta o polityczne naciski Donalda Tuska na wstrzymanie akceptacji polskiego KPO

Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta o polityczne naciski ze strony przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska mające wpłynąć na brak decyzji Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu polskiego KPO.

"W wywiadzie telewizyjnym dla TVN24, przeprowadzonym 10 września 2021 roku, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że prowadził z przedstawicielami Komisji Europejskiej rozmowy w sprawie procedury zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy. Z wypowiedzi przewodniczącego EPL jednoznacznie wynikało, że jego opinia będzie miała wpływ na decyzję o wypłaceniu Polsce środków finansowych wnioskowanych w KPO" – zauważa Kosma Złotowski.

Wobec powyższego europoseł PiS domaga się odpowiedzi,  czy w ramach procedury oceny i zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę KPO  Komisja prowadziła rozmowy i konsultacje z przewodniczącym EPL Donaldem Tuskiem lub jego współpracownikami, a jeśli tak to ile takich spotkań się odbyło, kiedy miały one miejsce, którzy komisarze lub urzędnicy brali w nich udział i czy były one protokołowane.

Ponadto polski polityk chce wiedzieć, na podstawie jakich przepisów lub regulacji wewnętrznych KE prowadzi konsultacje na temat zatwierdzania Krajowych Planów Odbudowy z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej i czy takie konsultacje obejmują również liderów innych europejskich partii politycznych.

Wreszcie, Złotowski pyta czy Komisja potwierdza, że decyzja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu złożonego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy i wypłaceniu wynikających ze złożonego wniosku środków jest uzależniona nie od jego oceny merytorycznej, ale politycznej presji ze strony pełniącego obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska lub jakichkolwiek innych nacisków ze strony krajowych lub europejskich partii politycznych.