Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Interpelacja dotycząca problemu braku zawodowych kierowców w Unii Europejskiej

6 października 2021 r.
Udostępnij
Interpelacja dotycząca problemu braku zawodowych kierowców w Unii Europejskiej

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie braku wystarczajacej liczby kierowców zawodowych w Unii Europejskiej.

Powołując się na raport Transport Intelligence polski polityk zauważył, że w Europie brakuje obecnie ok. 400 tysięcy zawodowych kierowców oraz podkreślił, że organizacje i państwa członkowskie od lat alarmują o deficycie wykwalifikowanej siły roboczej w transporcie międzynarodowym, a prognozy analityków przewidują dalsze pogłębianie się problemu. Zdaniem Europosła niedobór kierowców będzie jeszcze bardziej odczuwalny, gdy popyt na usługi transportowe wróci do poziomu sprzed pandemii.

Kosma Złotowski chce wiedzieć czy Komisja Europejska podjęła jakieś próby przeciwdziałania pogarszaniu się sytuacji w tej sprawie. „Czy zostały dotychczas utworzone unijne programy wsparcia sektora transportu drogowego w walce z opisanym problemem, na przykład poprzez dofinansowywanie kursów prawa jazdy na samochody ciężarowe albo europejskie kampanie społeczne popularyzujące zawód kierowcy także wśród osób młodych i kobiet, a jeśli tak jak duże środki są przeznaczane na ten cel?”- czytamy w interpelacji.

Polski Europoseł jest ciekaw także efektu jaki w kontekście niedostatku kierowców spowoduje Pakiet Mobilności. „Czy Komisja Europejska zbadała lub planuje zbadać jaki wpływ na kwestię niedoboru kierowców będą miały regulacje wprowadzone w Pakiecie Mobilności oraz czy w związku z tymi regulacjami Unii Europejskiej grożą problemy z opóźnieniami i brakiem dostaw w skali jaką obecnie obserwujemy w Wielkiej Brytanii?”- zastanawia się Złotowski.

Polityk PiS zauważył również, że jedną z przyczyn powstrzymującą przed podjęciem pracy kierowcy w transporcie międzynarodowym są względy bezpieczeństwa i chce wiedzieć ile bezpiecznych i chronionych parkingów powstało w UE w ciągu ostatnich 5 lat dzięki funduszom unijnym.