Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Interpelacja w sprawie wpływu kryzysu gazowego na produkcję nawozów w Unii Europejskiej

15 października 2021 r.
Udostępnij
Interpelacja w sprawie wpływu kryzysu gazowego na produkcję nawozów w Unii Europejskiej

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej Interpelację w sprawie wpływu kryzysu gazowego na produkcję nawozów w Unii Europejskiej.

Polski polityk zauważył, że gaz ziemny jako kluczowy składnik do wyrobu nawozów azotowych, stanowi nawet ponad 70% kosztów ich produkcji i powołał się na opinię stowarzyszenia europejskich producentów nawozów Fertilizers Europe, według którego aktualne ceny tego surowca w Europie sprawiają, że produkcja amoniaku i nawozów staje się nieopłacalna. „Coraz więcej przedsiębiorstw ogłasza tymczasowe ograniczenie produkcji lub nawet całkowite zamknięcie fabryk do czasu unormowania cen gazu.”- czytamy w Interpelacji.

Złotowski poprosił o podanie przyczyn trwającego kryzysu gazowego i zapytał czy według Komisji ostatni nagły i drastyczny wzrost cen tego paliwa nie został wywołany celowo poprzez manipulacje jego dostawami z Rosji, aby wymusić na UE szybsze wydanie zezwoleń niezbędnych do uruchomienia Nord Stream 2.

Europoseł chce także wiedzieć na jakie wsparcie z Unii Europejskiej mogą liczyć producenci nawozów. „Czy Komisja przygotowuje program wsparcia dla producentów nawozów w UE, na przykład poprzez dotowanie produkcji, aby przywrócić wcześniejszy poziom podaży i zapobiec dalszemu wzrostowi cen nawozów oraz jakie działania Komisja zamierza podjąć, aby doprowadzić do spadku cen gazu do poziomu sprzed kryzysu?”- pyta Złotowski.

Polityk PiS jest ciekaw również wpływu obecnej sytuacji na rynku nawozów na rynek artykułów spożywczych. „Czy zdaniem Komisji ograniczona dostępność nawozów oraz ogromny wzrost ich cen może wpłynąć na przyszłoroczne plony w takim stopniu, że zagrożone będzie bezpieczeństwo żywnościowe UE?”- zastanawia się Kosma Złotowski.