Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego odrzuciła regulacje uderzające w polskie firmy transportowe

10 stycznia 2019 r.
Udostępnij
Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego odrzuciła regulacje uderzające w polskie firmy transportowe

Na posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki PE odbyło się głosowanie nad propozycjami wchodzącymi w skład tzw. pakietu mobilności. Europosłowie odrzucili dwa z trzech sprawozdań, które uderzały w polskie firmy transportowe operujące na terenie Unii Europejskiej. Grupę EKR w pracach nad pakietem mobilności reprezentuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Było to już kolejne podejście do przyjęcia w PE przepisów regulujących między innymi zasady delegowania kierowców w sektorze transportu. W lipcu 2018 roku Parlament Europejski odrzucił trzy sprawozdania wchodzące w skład tzw. pakietu mobilności, przyjęte wcześniej przez Komisję TRAN, i skierował je do dalszych prac.

„Wynik tego głosowania oznacza, że udało się na forum PE po raz kolejny zablokować niezwykle niekorzystne rozwiązania dla polskiego sektora transportu, które wcześniej przyjęła Rada UE. Dotyczy to zwłaszcza zasad delegowania kierowców w transporcie międzynarodowym oraz przepisów regulujących czas pracy kierowców. To efekt wielomiesięcznej pracy polskich posłów do PE oraz polskiego rządu, który z ogromnym zaangażowaniem lobbował za nieuchwalaniem zmian uderzających m.in. w polskie firmy transportowe. Oczywiście nie jest to koniec walki o korzystne warunki delegowania kierowców. Nadal uważamy, że wyłączenie transportu drogowego z delegowania jest konieczne i to będzie nasz główny postulat tak długo jak ta dyskusja będzie się toczyć. Natomiast oczywiste jest dla mnie to, że prace legislacyjne nad tym projektem powinny się dzisiaj zakończyć. W obecnym PE nie ma większości, która jest w stanie zaproponować prawdziwy, zrównoważony kompromis. Komisja Europejska powinna przygotować nowe propozycje, a cała procedura legislacyjna powinna rozpocząć się od nowa w nowej kadencji PE” - podsumował wyniki głosowania Kosma Złotowski.