Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski apeluje o wdrożenie dedykowanych rozwiązań, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API w UE

3 października 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski apeluje o wdrożenie dedykowanych rozwiązań, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API w UE

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlament Europejski dyskutował na temat niedoborów leków i strategicznej autonomii opieki zdrowotnej w UE. W debacie głos zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski zauważył, że aktywne składniki farmaceutyczne (API) stosowane w lekach produkowanych w Unii Europejskiej, a także znaczna część wszystkich leków sprzedawanych w Europie, pochodzą głównie z Chin i Indii.

„Wydłuża to łańcuchy dostaw i wywołuje nagłe niedobory oraz wzrosty cen w sytuacji problemów z transportem. Każdy taki kryzys to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego” - stwierdził.

Europoseł zwrócił także uwagę na fakt, iż nadal nie ma odpowiednich inicjatyw na szczeblu unijnym, które zachęcałyby producentów do inwestowania w produkcję API w Europie. „Potrzebujemy dedykowanych rozwiązań, takich jak w przypadku rynku mikroprocesorów. Mamy silny sektor farmaceutyczny, także w Polsce, który byłby gotów podołać temu zadaniu przy odpowiednim wsparciu” - przekonywał.

Kosma Złotowski pytał Komisję, czy planuje przyjęcie odrębnej strategii relokacji produkcji API do UE, uwzględniającej zmiany przepisów, uelastycznienie norm środowiskowych i środki finansowe dla firm farmaceutycznych pragnących produkować aktywne składniki farmaceutyczne w Europie.