Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski apeluje o wsparcie Armenii i Azerdejdżanu w szukaniu porozumienia

28 lutego 2024 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski apeluje o wsparcie Armenii i Azerdejdżanu w szukaniu porozumienia

W europarlamencie w Strasburgu miała miejsce debata dotycząca konieczności zacieśnienia więzi między UE i Armenią oraz potrzeby zawarcia porozumienia pokojowego Azerbejdżan–Armenia. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski. 

Polski polityk stwierdził, że "wojna to zawsze dowód na klęskę dyplomacji, za którą najwyższą cenę płacą cywile" i nawet niewielki konflikt zbrojny o ograniczonym zasięgu terytorialnym ma swoje konsekwencje dla całego świata.

"Dzisiaj, gdy u wrót Europy stoi prawdziwy agresor, który chce doprowadzić do chaosu i zniszczenia, powinniśmy pokazywać, że nawet najtrudniejsze spory można rozwiązywać na drodze dialogu" – podkreślił.

Jednocześnie Złotowski zaznaczył, że nie należy narzucać konkretnych rozwiązań partnerom w Armenii i Azerbejdżanie, ale zachęcać ich do szukania porozumienia. "Jeśli możemy pomóc - pomożemy, jeśli możemy doradzić - doradzimy. Nie mamy jednak prawa wydawać wyroków i wskazywać, kto jest winny, bo Europa sama ma zbyt wiele na sumieniu by być wiarygodnym arbitrem w jakimkolwiek sporze" – stwierdził europoseł. Jak zauważył Złotowski, Rosja karmi się konfliktami w swoim sąsiedztwie, podsyca je, rozgrywa i wykorzystuje do własnych celów. "Nie dawajmy jej do tego okazji!" – apelował polityk.