Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Cyfryzacja może być skutecznym lekarstwem na wiele wyzwań

13 czerwca 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Cyfryzacja może być skutecznym lekarstwem na wiele wyzwań

W Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, eurodeputowani debatowali nad sprawozdaniem dotyczącym aktu w sprawie sztucznej inteligencji, które określa stanowisko negocjacyjne PE w kwestii nowych przepisów. AI Act jest pierwszym na świecie zestawem kompleksowych zasad zarządzania ryzykiem wynikającym z rozwoju sztucznej inteligencji, który ma ograniczyć zagrożenia związane z użytkowaniem SI oraz promować etyczne, zgodne z wartościami UE, prywatnością i niedyskryminacją,  wykorzystywanie nowych technologii.  W imieniu grupy EKR w dyskusji głos zabrał kontrsprawozdawca sprawozdania Kosma Złotowski.

Polski polityk  podkreślił, że cyfryzacja może być skutecznym lekarstwem na wiele wyzwań, przed którymi stoimy jako ludzkość. Jak zauważył, SI otwiera nowe możliwości w wielu obszarach życia i sektorach gospodarki, ale tak jak każdy lek niesie ze sobą także skutki uboczne.

"Dlatego musimy korzystać z tej technologii świadomie, rozumiejąc związane z nią zagrożenia i ryzyka, ale dostrzegając także, że jej rozwijanie i stosowanie może przynieść o wiele więcej korzyści niż problemów" – podkreślił. Zdaniem eurodeputowanego, żeby to osiągnąć potrzebne są nie tylko unijne regulacje, ale także solidne, globalne partnerstwo na rzecz tworzenia godnej zaufania sztucznej inteligencji, która będzie bezpieczna i etyczna.

Złotowski podkreślił, że dla Grupy EKR najważniejsze w pracach nad tym rozporządzeniem było zapewnienie równowagi między nowymi obowiązkami administracyjnymi dla przedsiębiorstw, zwłaszcza europejskich małych i średnich firm technologicznych, a odpowiednim poziomem ochrony konsumentów i obywateli.

"Sztuczna inteligencja już z nami jest, dlatego potrzebujemy tych przepisów jak najszybciej, żeby ją kontrolować i rozumieć. Mam nadzieję, że jutro wykonamy kolejny krok w tym kierunku" – podkreślił kontrsprawozdawca EKR.