Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Europa nie może wyłącznie regulować, ale musi edukować, inwestować i tworzyć innowacje

12 marca 2024 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Europa nie może wyłącznie regulować, ale musi edukować, inwestować i tworzyć innowacje

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca Aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Głos w niej zabrał eurodeputowany PiS, Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski stwierdził, że sztuczna inteligencja "zmienia naszą rzeczywistość", jej możliwości stale rosną, a obszarów, w których może być z powodzeniem stosowana stale przybywa. Jak zauważył, wiąże się z tym jednak pewne ryzyko, którego nie można ignorować.

"Potrzebujemy nie tylko jasnych kryteriów oceny bezpieczeństwa produktów i usług które wykorzystują AI, ale także listy zakazanych zastosowań tej technologii. Zwłaszcza tam, gdzie korzystają z niej instytucje publiczne" – podkreślił europoseł.

Polski polityk przekazał, że w trakcie długich prac nad omawianym rozporządzaniem udało się uwzględnić priorytety EKR, takie jak wyłączenie dla fazy badań i rozwoju, mniej wymagań i obciążeń dla małych i średnich firm, wzmocnienie roli piaskownic regulacyjnych, czy realne gwarancje dla ochrony praw obywatelskich i prywatności.

"To, czy te przepisy będą skuteczne, zależy teraz od kompetencji i zaangażowania państw członkowskich i organów, które będą je wdrażały. Europa nie może wyłącznie regulować, ale musi edukować, inwestować i tworzyć innowacje. Mam nadzieję, że AI Act nie będzie w tym przeszkadzał!" – podkreślił.