Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Każda śmierć na drodze to ogromna tragedia

17 czerwca 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Każda śmierć na drodze to ogromna tragedia

Dziś podczas posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki zostało przyjęte sprawozdanie w sprawie ram polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE na lata 2021–2030 i zaleceń dotyczących kolejnych kroków w kierunku realizacji „Wizji Zero”, którego kontrsprawozdawcą z ramienia grupy EKR był eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

W polityce bezpieczeństwa ruchu drogowego Unia Europejska dąży do realizacji Wizji Zero, czyli długoterminowego celu zakładającego osiągnięcie zerowej liczby ofiar śmiertelnych i ciężkich obrażeń w transporcie drogowym do 2050.  Chociaż europejskie drogi już dziś są najbezpieczniejszymi na świecie, co roku traci na nich życie blisko 23 tysiące osób, a w ostatnich latach postęp w zakresie redukcji śmiertelności uległ spowolnieniu. Nie udało się również osiągnąć celu, jakim było zmniejszenie o połowę liczby wypadków śmiertelnych w ruchu drogowym w okresie 2010–2020. Raport zawiera propozycje działań w obszarach, będących głównymi czynnikami wpływającymi na częstotliwość wypadków i skalę odnoszonych obrażeń, takich jak: bezpieczeństwo infrastruktury, bezpieczeństwo pojazdów i bezpieczne użytkowanie dróg, które powinny zostać podjęte na poziomie unijnym, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i przybliżyć UE do realizacji Wizji Zero.

„Przyjęte dziś sprawozdanie wskazuje słabe strony dotychczasowej polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jest odpowiedzią na nowe wyzwania spowodowane zwiększeniem mobilności społeczeństw, zastosowaniem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w samochodach czy pojawieniem się pojazdów autonomicznych. Jako kontrsprawozdawca jestem bardzo zadowolony z ostatecznego kształtu dokumentu i myślę, że dzięki zaangażowaniu wszystkich grup politycznych udało się poruszyć najważniejsze kwestie. Szczególnie cieszy mnie, że w raporcie znalazło się mnóstwo pomysłów na poprawę bezpieczeństwa najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego, wśród których śmiertelność jest największa. Zrównanie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi do zera dla wszystkich krajów i kategorii pojazdów to także krok w dobrym kierunku. Grupa EKR w swoich poprawkach podkreślała konieczność większej koncentracji na obszarach wiejskich. Pamiętajmy, że ponad 50% wypadków ma miejsce na drogach wiejskich i w związku z tym niezbędne są inwestycje w nową bezpieczniejszą infrastrukturę jak i odpowiednie utrzymanie tej już istniejącej. Ponad to zaproponowaliśmy wdrożenie systemu zachęt do zakupu najbezpieczniejszych samochodów na przykład poprzez ulgi podatkowe czy niższe składki ubezpieczeniowe. Zainspirowana polskimi doświadczeniami sugestia, aby państwa członkowskie wprowadziły obowiązek formowania korytarzy życia do krajowych kodeksów drogowych również znalazła się w ostatecznej wersji raportu. Myślę, że bardzo ważna jest także kwestia standardów informacyjnych dla urządzeń przytrzymujących dzieci podczas podróży samochodem. Organizacje zajmujące się bezpieczeństwem dzieci od dawna alarmują, że producenci i dystrybutorzy nie udostępniają wyników badań co uniemożliwia rodzicom i opiekunom podjęcie w pełni świadomej decyzji w tym zakresie”- powiedział Kosma Złotowski.

„Każda śmierć na drodze to ogromna tragedia. Głosowany dziś raport jest dowodem, że wciąż można bardzo wiele zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w Unii. Wierzę, że zawarte w nim pomysły w połączeniu z efektywnymi działaniami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym przybliżą nas do realizacji celów Wizji Zero” - podsumował europoseł.