Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski krytykuje hipokryzję instytucji europejskich w debacie z Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich

16 stycznia 2024 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski krytykuje hipokryzję instytucji europejskich w debacie z Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata nt. sprawozdania rocznego za 2022 r. z działalności Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Ostatnie lata to pasmo skandali, które wstrząsnęły już i tak fatalną reputacją Unii Europejskiej jako instytucji i wymagają zdecydowanych działań, także ze strony Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich" – podkreślił Kosma Złotowski.

Europoseł zwrócił się do obecnej na debacie Emily O'Reilly, Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich, chwaląc jej zaangażowanie w wyjaśnienie niejasności związanych z zakupem szczepionek przez Komisję. "Afera Qatargate to inna strona tego samego medalu. Jej rozliczenie to warunek odzyskania wiarygodności przez Parlament Europejski. Oczekujemy, że nie pozwoli Pani wyciszyć zaniedbań, które do niej doprowadziły" – apelował.

Złotowski zwrócił także uwagę na przyzwolenie Brukseli dla karygodnego procesu przejmowania władzy przez nowy rząd w Polsce. "Ignorowanie Konstytucji i ustaw, likwidacja mediów publicznych i co najbardziej oburzające - uwięzienie z powodów politycznych posłów opozycji Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - urągają regułom demokracji" – podkreślił.

W tym kontekście polski polityk apelował także, by Emily O'Reilly zabrała głos "w sprawie hipokryzji, podwójnych standardów i skrajnego upolitycznienia instytucji europejskich".