Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski na temat wdrażania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID

7 lipca 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski na temat wdrażania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce dyskusja na temat aktualnej sytuacji w zakresie wdrażania przepisów dotyczących unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID. W debacie wypowiedział się eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

"Cyfryzacja jest odpowiedzią na wiele problemów, także na wyzwania związane z COVID-19. Unijny certyfikat daje nadzieję, że wielu Europejczyków będzie mogło w tym roku bezpiecznie wyjechać na wakacje za granicę, a przedsiębiorstwa działające w branży turystycznej będą mogły działać i odtwarzać zlikwidowane miejsca pracy" - stwierdził Kosma Złotowski. Polski polityk zauważył jednak, że pierwsze dni obowiązywania tego systemu przyniosły niestety chaos i kolejki na wielu lotniskach oraz że wciąż istnieją różnice w interpretacji przepisów, które powodują opóźnienia i niepotrzebne nerwy pasażerów. Wyraził nadzieję, że Komisja aktywnie włączy się w proces wspierania państw członkowskich we wdrażaniu tego narzędzia i usuwanie istniejących problemów.

Europoseł zwrócił uwagę na konieczność zrobienia wszystkiego co możliwe, aby system działał sprawnie także w odniesieniu do obywateli państw trzecich, którzy chcą przyjechać do Europy. "Wielu z nich nie wie, czy wystawiane poza UE zaświadczenia o szczepieniu będą uznawane przez nasze służby sanitarne" - przekazał. Złotowski wyraził zadowolenie, że Polska była państwem członkowskim, które jako jedne z pierwszych zaczęły wydawać i uznawać unijne zaświadczanie cyfrowe o szczepieniu czy przebytej chorobie. "To kolejny przykład na ogromny postęp jaki dokonał się w obszarze cyfryzacji administracji publicznej w moim kraju w ostatnich kilku latach" - podsumował.