Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski na temat bezpieczeństwa kierowców zawodowych we Francji

25 października 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski na temat bezpieczeństwa kierowców zawodowych we Francji

Podczas posiedzenia Komisji Petycji miała miejsce debata na temat raportu z wizyty przedstawicieli komisji w regionie Hauts-de-France, której celem było zweryfikowanie stanu tamtejszych parkingów dla samochodów ciężąrowych w związku z alarmującymi petycjami. Z ramienia grupy EKR w delegacji wziął udział europoseł Kosma Złotowski.

“Artykuł 67 Traktatu o funkcjonowaniu Unii gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i zobowiązuje służby policyjne do podejmowania odpowiednich środków, tak, aby każdy obywatel mógł czuć się bezpiecznie.” - mówił Złotowski i zauważył, że w kwestii polityki transportowej i bezpieczeństwa obywateli jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Europoseł podkreślił że we Francji problem bezpieczeństwa w transporcie jest bardzo złożony bo mamy tam do czynienia nie tylko z przestępczością taką jak liczne kradzieże ładunków czy nawet morderstwo kierowcy z Rumunii, ale także z opieszałością służb oraz barierą językową uniemożliwiającą kierowcom podejmowanie działań.

“Oznacza to niestety, że kierowcy z innych państw członkowskich, w tym zwłaszcza ci z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy specjalizują się w międzynarodowym przewozie towarów, są dyskryminowani, a to jest łamaniem unijnych traktatów i praw.” - mówił polityk PiS i podkreślał, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której obywatel jednego państwa członkowskiego nie czuje się bezpieczny w innym, a komunikacja ze służbami policyjnymi jest dla niego znacznie utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Europoseł zasugerował, że skoro francuskie służby nie radzą sobie z problemem, trzeba zastanowić się nad zaangażowaniem odpowiednich unijnych agencji i organów. „Mam tu na myśli m.in. European Secure Parking Organisation (ESPORG), z którym należy konsultować cały proces implementowania stosownych regulacji.” - zaproponował eurodeputowany.

Według Złotowskiego w procesie szkolenia francuskiej policji mógłby pomóc Europol i CEPOL a doświadczenie Eurojust, jako agencji koordynującej walkę z przestępczością zorganizowaną i międzynarodową również powinno zostać wykorzystane. Polski polityk zwrócił uwagę, że częściowym źródłem problemów związanych z przestępczością są nielegalni imigranci rabujący towary bądź chcący przedostać się niezauważenie na tereny Unii. “Dlatego też uważam, że powinniśmy zaangażować Frontex, tym bardziej, że ta agencja interweniowała już w przeszłości w obszarach Kanału La Manche i Morza Północnego.” - argumentował Złotowski.

„Unia pragnie poprawić warunki pracy kierowców, choćby poprzez pakiet mobilności, ale w jaki sposób możemy gwarantować te prawa, skoro już teraz państwa takie jak Francja nie potrafią zapewnić podstawowego bezpieczeństwa, a kierowcy zmuszeni są do korzystania z prywatnych parkingów, które opłacać muszą albo sami z własnych kieszeni, albo ich pracodawcy, ponieważ parkingi publiczne są niebezpieczne i niedostosowane?” - zakończył polski europoseł.