Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski na temat wpływu mediów społecznościowych na ich użytkowników podczas wysłuchania Frances Haugen w PE

9 listopada 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski na temat wpływu mediów społecznościowych na ich użytkowników podczas wysłuchania Frances Haugen w PE

Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia Komisji IMCO, ITRE, JURI, LIBE, INGE oraz AIDA miało miejsce wysłuchanie publiczne z udziałem sygnalistki Frances Haugen. Europosłowie w dyskusji z byłą menedżerką Facebooka omawiali negatywny wpływ produktów gigantów technologicznych na ich użytkowników. W debacie głos zabrał m.in. europoseł PiS Kosma Złotowski. 

Eurodeputowany stwierdził, że wiadomo już bardzo wiele o wpływie platform internetowych na szerzenie dezinformacji i promowanie treści budzących negatywne emocje i konflikty. Jak przypomniał, sam Facebook pod wpływem licznych oskarżeń zlecał audyty, które ujawniły wiele nieprawidłowości, dotyczących także negatywnego wpływu na procesy wyborcze. „Każdy z nas kto ma konto na tym portalu, lub na innych, widzi, że powstają tam bańki informacyjne, że treści są coraz bardziej jednostronne, że korzystanie z mediów społecznościowych jest po prostu coraz bardziej nudne” - zauważył. 

Wobec tego polski polityk pytał, czy zdaniem Frances Haugen takie działanie Facebooka - promowanie agresji i fake newsów - było celowe czy to efekt uboczny braku wystarczającej kontroli konkretnych osób nad działaniem portalu. „Czy algorytmy decydujące o wyświetlaniu użytkownikom określonych treści, wywoływanie skrajnych emocji czy reakcji były zaprojektowane w taki sposób, aby promować treści kontrowersyjne czy same ewoluowały na podstawie jakichś ogólnych wytycznych ich projektantów” - dopytywał Złotowski. Eurodeputowany zapytał byłą menedżerkę Facebooka także o to, czy inne platformy i firmy technologiczne działają w taki sam sposób i na ile to jest patologia całej branży technologicznej, a na ile problem jednego przedsiębiorstwa „To oczywiście bardzo ważne pytania w kontekście regulacji, nad którymi pracuje obecnie Parlament Europejski, zarówno jeśli chodzi o platformy internetowe, ale także sztuczną inteligencję” - zaznaczył poseł do PE. 

Kosma Złotowski podniósł także inny istotny problem jakim jest kontrola swobody wypowiedzi w sieci.  "Czy krępując rozwój internetu, w tym przede wszystkim platform, nowymi regulacjami nie tworzymy zbyt wielu ograniczeń dla wolności słowa i nie limitujemy prawa do swobodnej debaty publicznej? Wychowywałem się w kraju autorytarnym i każda próba ograniczenia wolności słowa budzi mój sceptycyzm. Internet miał być przecież przestrzenią wolności. Czy naprawdę jedyny wybór, jaki mamy, to wybór między ograniczeniem tej wolności przez monopole platform, a jej ograniczaniem przez organy władzy publicznej?” - dopytywał Złotowski. 

Frances Haugen w odpowiedzi na pytania europosła Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że Facebook jest mniej przejrzysty niż inne platformy i nie informuje odpowiednio swoich użytkowników o analizie przeglądanych przez nich treści. W temacie wolności słowa była menedżerka Facebooka stwierdziła, że technicznie kontrola nad treściami umieszczanymi utrudniona jest przez mnogość języków, które występują na świecie i trzeba wprowadzić zmiany systemowe w tym zakresie. „Musimy stworzyć takie media społeczne, które bardziej dotyczą naszego bliskiego kręgu przyjaciół i znajomych. Powinniśmy nadać mediom społecznościowym bardziej ludzkie oblicze” - uważa Haugen. Jej zdaniem należy wprowadzić przepisy, które zwiększyłyby kontrolę i monitoring administratorów nad użytkownikami grup. „To by zapobiegło tej szkodliwej manipulacji, która wpływa na opinie użytkowników” - dodała.

Odpowiadając na pytanie, czy wszystkie działania Facebooka były zaprogramowane, informatorka stwierdziła, że w jej opinii nie były one z początku zamierzone, lecz z czasem zdano sobie sprawę, że prowadzą one do polaryzacji opinii publicznej. Podkreśliła, że informacje powinno się rozpowszechniać w sposób zrównoważony, unikając tych najbardziej skrajnych opinii. „Bo użytkownik, obywatel, czy przyszły wyborca powinien mieć dostęp do zrównoważonych opinii i powinniśmy mieć odpowiednie filtry które by to zapewniły” – zaznaczyła Haugen.