Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Nadmierne obciążenia administracyjne to recepta na jeszcze większe uzależnienie od importu technologii z zewnątrz

22 listopada 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Nadmierne obciążenia administracyjne to recepta na jeszcze większe uzależnienie od importu technologii z zewnątrz

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca zmniejszenia obciążeń regulacyjnych w celu wykorzystania potencjału przedsiębiorczości i konkurencyjności. Głos w niej zabrał eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Europoseł PiS mówił, że światowa gospodarka przeszła w ostatnich latach przez poważne kryzysy. Jak zauważył, także dla europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, był to okres wzrostu kosztów działalności, ograniczania produkcji i walki o przetrwanie. Zdaniem polskiego polityka Unię Europejską czeka teraz mozolny proces odbudowy jej potencjału. „Musimy odtworzyć autonomię strategiczną w wielu sektorach, gdzie przez lata przenosiliśmy produkcję do państw trzecich wydłużając łańcuchy dostaw. To wymaga jednak zmniejszenia liczby regulacji i obniżenia oderwanych od rzeczywistości celów w zakresie redukcji emisji, które wypchnęły miejsca pracy z Europy” - tłumaczył eurodeputowany.

Kosma Złotowski zwrócił uwagę, że także w sektorze nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, należy więcej swobody zostawić dla innowacji, których w Unii Europejskiej tworzy się za mało. „Przepisy, nad którymi obecnie pracujemy, muszą zachęcać do badań i rozwoju. Nadmierne obciążenia administracyjne to recepta na jeszcze większe uzależnienie od importu technologii z zewnątrz” - zaznaczył.