Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Nagły wzrost cen gazu to efekt manipulacji Putina dostawami tego surowca

6 października 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Nagły wzrost cen gazu to efekt manipulacji Putina dostawami tego surowca

W Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, miała miejsce debata na temat europejskich rozwiązań wobec wzrostu cen energii na rzecz przedsiębiorstw i konsumentów, roli efektywności energetycznej i energii ze źródeł odnawialnych oraz konieczności walki z ubóstwem energetycznym. Z ramienia grupy EKR głos zabrał m.in. europoseł Kosma Złotowski.

Polski polityk zaznaczył, że wzrost cen energii, który dotyka dzisiaj bardzo wielu obywateli Unii Europejskiej to dowód na to, że prowadzenie polityki gospodarczej nie może odbywać się w oparciu o założenia ideologiczne i naiwną wiarę w to, że Rosja to rzetelny partner. "Nikt nie ma dzisiaj wątpliwości, że nagły wzrost cen gazu to efekt manipulacji dostawami tego surowca - sam Władimir Putin mówi o tym zupełnie otwarcie" – dodał.

Jak mówił Złotowski, materializują się wszystkie obawy prezentowane od lat przez Polskę i państwa bałtyckie, że takie uzależnienie daje Moskwie doskonałe narzędzie wywierania wpływu na decyzje polityczne i nastroje społeczne w Europie. "Nie bez winy jest tutaj także nierealistyczna i oderwana od kosztów społecznych polityka klimatyczna forsowana przez Komisję Europejską" – stwierdził. Zdaniem europosła PiS dzisiejsza sytuacja na rynku energii to tylko wstęp do problemów jakie wywołała transformacja energetyczna prowadzona zbyt szybko i w oderwaniu od realiów ekonomicznych.