Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: „Nie nakładajmy na kierowców kolejnych obciążeń administracyjnych!”

27 lutego 2024 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: „Nie nakładajmy na kierowców kolejnych obciążeń administracyjnych!”

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca zmian w dyrektywie o prawach jazdy. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski mówił, że wszystkim zależy na tym, aby podróżowanie po Europie samochodem osobowym czy ciężarowym było komfortowe i bezpieczne. "Chcemy też skutecznie zachęcić młode osoby do wybierania zawodu kierowcy w transporcie drogowym towarów" - dodał. Eurodeputowany poinformował, że zmiana dyrektywy w sprawie praw jazdy to dobra okazja, aby oba te cele osiągnąć.

Jednocześnie polski polityk podkreślił, że nie oznacza to zgody na nakładanie na kierowców nowych obciążeń administracyjnych, które mogą mieć charakter dyskryminacji np. ze względu na wiek - takich jak wielokrotne i obowiązkowe kontrole stanu zdrowia. „Państwa członkowskie powinny - w zgodzie z zasadą subsydiarności - mieć prawo doboru takich narzędzi, jakie uznają za stosowne, aby badać zdolność do kierowania pojazdami. Zbyt daleko idąca harmonizacja w tym zakresie będzie kosztowna i nieskuteczna” - przekonywał eurodeputowany.

Jak podkreślił, dla wielu osób samochód to czasami jedyny środek transportu, który jest gwarancją samodzielności i niezależności. "Kierowcy już i tak ponoszą ogromne koszty polityki klimatycznej narzucanej przez Unię Europejską” - komentował Złotowski i zaapelował, by nie dokładać im kolejnych obciążeń.