Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski nt. raportu końcowego z prac Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji

3 maja 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski nt. raportu końcowego z prac Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji

Dziś w Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego debatowano na temat raportu końcowego z prac Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej. W dyskusji udział wziął europoseł PiS Kosma Złotowski.

Polski polityk podkreślił, że potencjał sztucznej inteligencji rozpala wyobraźnię zarówno entuzjastów technologii, jak i przeciwników coraz szybszej automatyzacji w gospodarce i życiu społecznym. „Pogodzenie tych dwóch podejść i zbudowanie szerokiego kompromisu to zdanie trudne, ale możliwe” - powiedział.  Niestety, w opinii eurodeputowanego, w przypadku omawianego sprawozdania nie do końca się to powiodło. „Doceniamy wysiłek i zaangażowanie sprawozdawcy włożone w pracę nad tym raportem, ale jako EKR wstrzymamy się od głosu” - przekazał.

Jak zauważył europoseł PiS, w końcowym tekście brakuje jednoznacznego, spójnego i silnego komunikatu, że Europa chce na poważnie dołączyć do globalnego wyścigu technologicznego i być miejscem, gdzie innowacje nie tylko się konsumuje, ale przede wszystkim tworzy. Podkreślił, że sztuczna inteligencja to ogromna szansa dla europejskich firm, także małych i średnich, które mogą opracowywać nowoczesne produkty i usługi jeśli otrzymają właściwe wsparcie. „Dlatego tak ważne są nakłady na badania i rozwój oraz ścisła współpraca w zakresie standardów etycznych, prawnych i technicznych z partnerami międzynarodowymi, którzy mogą i chcą dzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie AI” – stwierdził Złotowski i dodał, że UE nie może pozwolić, aby jej strategia w zakresie rozwijania sztucznej inteligencji i gospodarki opartej na danych padła ofiarą długich i jałowych dyskusji, zwłaszcza, że należy rozpocząć prace nad rozporządzeniem AI Act, które przede wszystkim powinno stworzyć ramy prawne przyjazne innowacjom.

„Mam nadzieję, że wykorzystamy tę szansę i nie zbudujemy kolejnego gorsetu biurokratycznego dla firm, także europejskich, działających w sektorze nowych technologii” – podsumował europoseł.