Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski nt. wzmocnienia norm emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich

21 listopada 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski nt. wzmocnienia norm emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata dotycząca sprawozdania nt. wzmocnienia norm emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrał europoseł Kosma Złotowski.

Eurodeputowany PiS mówił, że w Europie pojawia się coraz więcej głosów, że tempo transformacji klimatycznej narzucone przez Komisję jest zbyt szybkie, a koszty społeczne i gospodarcze odchodzenia od paliw kopalnych, bez zbudowania równie wydajnej alternatywy, będą ogromne.

Jak zauważył, Parlament zamiast wsłuchać się w te krytyczne opinie, nadal zaostrza kurs. Wskazał, że omawiane sprawozdanie, podobnie jak inne elementy pakietu Fit for 55, nie uwzględnia realiów technologicznych czy negatywnych skutków dla gospodarki, a także pomija fatalny stan infrastruktury dla pojazdów ciężarowych w wielu państwach członkowskich.

Zdaniem Kosmy Złotowskiego należy w większym stopniu uwzględnić paliwa przejściowe i niskoemisyjne, takie jak wodór pochodzący ze wszystkich możliwych źródeł. Ponadto, jak mówił, potrzebna jest większa elastyczność jeśli chodzi o terminy i cele, na przykład w odniesieniu do małych i średnich firm czy samorządów.

"Zamiast tego mamy kolejny przykład ideologicznego podejścia do spraw, w których powinny decydować opłacalność oraz uczciwy bilans zysków i strat" – stwierdził.