Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski o akcie w sprawie danych

14 marca 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski o akcie w sprawie danych

W Strasburgu, podczas sesji plenarnej, Parlament Europejski dyskutował na temat aktu w sprawie danych. W debacie głos zabrał europoseł EKR Kosma Złotowski.

Polski polityk mówił, że dane to paliwo gospodarki cyfrowej, które zasila innowacje i pozwala tworzyć nowe modele biznesowe. „Unia Europejska generuje ogromne zasoby informacji, których przechowywanie, wymiana i wykorzystanie do celów gospodarczych powinno być łatwe i tanie. Tylko dobrze działający rynek konkurencyjnych usług chmurowych może to zapewnić” – powiedział eurodeputowany i dodał, że potrzebna jest jednak większa równowaga między dostawcami chmury, a jej użytkownikami, szczególnie MŚP, które są najbardziej narażone na nieuczciwe praktyki czy niekorzystne umowy. 

„Ogromne zasoby danych o nas gromadzonych i przetwarzanych przez urządzenia podłączone do sieci muszą być lepiej chronione” – podkreślił polityk PiS wskazując, że zapewnienie dostępu do produktów z obszaru Internetu rzeczy niezależnym punktom serwisowym pozwoli obniżyć koszty naprawy i wydłuży cykl życia tego sprzętu. „Z punktu widzenia rozwoju europejskich technologii, takich jak sztuczna inteligencja, te przepisy są kluczowe. Europa musi lepiej wykorzystywać potencjał generowanych przez nas danych, zapewniając maksymalny poziom ich ochrony” – podsumował Złotowski.